Trump geri mi dönüyor? Anketlerde öne geçiyor

ABD’de gelecek sene 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi heyecan giderek yükseliyor.

2020’deki seçimi kazanan Demokkrat Başkan Joe Biden anketlerde gerilerken ABD’nin en tartışmalı isimlerinden eski Başkan Donald Trump’ın anketlerde hızla yükselmesi dikkat çekti.

Reuters/Ipsos’un son anketine göre Trump ve Biden arasında başabaş bir seçim yaşanacak. Ankette Trump yüzde 38 ile Biden’ın 2 puan önünde yer alırken yüzde 26 da emin olmadığını ya da başka bir adaya oy verebileceğini söyledi.

BIDEN’IN SAĞLIĞI TARTIŞILIYOR

ABD’de son dönemde yapılan birçok ankette seçmenin Biden’ın sağlık durumundan endişelendiği görüldü.

81 yaşındaki “ABD tarihinin en yaşlı Başkanı” Biden, ekonomideki gidişat, Meksika sınırındaki göçmen krizi ve artan suç oranları nedeniyle eleştirilerin hedefinde.

Cumhuriyetçi Parti’deki anketlerde açık ara önde olan 77 yaşındaki Trump ise kaybettiği başkanlık seçimleri sonrası yaşanan Kongre baskını ve gizli belgeleri saklama dahil 4 ayrı suçlamayla karşı karşıya. Seçim öncesi herhangi bir davada suçlu bulunması halinde başkanlık koltuğuna sonsuza dek veda edebilir.

KENNEDY FAKTÖRÜ DEVREYE GİRER Mİ?

Bu arada ankette katılımcıların yüzde 60 gibi önemli bir bölümü, ABD’nin iki partili sisteminden memnun olmadığını ve üçüncü bir seçenek aradığını ifade etti.

Başkanlığa yeşil ışık yakan ünlü Kennedy Ailesi’nin ferdi Robert F. Kennedy Jr.’a desteğin de yükselmesi dikkat çekti. Aşı karşıtlığıyla büyük destek alan Kennedy, beklentilere göre Trump’dan ziyade Biden’dan oy çalacak.


Robert F. Kennedy Jr.

Kürtaj, silah kontrolü ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi savunan ABD’lilerin ezici çoğunlukla Biden’a oy vermesi bekleniyor.

Öte yandan ülkede tepkinin iyice arttığı suç ve göçmen krizi konularında Trump’a destek giderek büyüyor.

Hakkında iki defa azil süreci başlatılan, ABD tarihinde ceza davası açılan ilk Başkan olan ve FBI tarafından evi basılan Trump, tüm eleştirilere rağmen başkanlık yarışında en güçlü isimlerden biri konumunda.

Elbette seçimlerin kaderini yine oyların birbirine çok yakın olduğu salıncak eyaletler belirleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx