Mario Levi’ye veda…

Dün sabah hayatını kaybeden yazar Mario Levi için İstanbul’da Acıbadem Musevi Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendi.

Cenazede taziyeleri Levi’nin eşi Ece Erdoğuş Levi ile yakınları kabul etti.

Levi’nin çalışma arkadaşları, dostları ile edebiyat ve sanat dünyasından isimler aileyi yalnız bırakmadı.

66 yaşında hayatını kaybeden Levi için düzenlenen cenaze töreni sırasında mezarlık çevresinde polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

“BİZE İLHAM VERMEYE DEVAM EDECEK”

Oyuncu Pelin Batu, “Çok kıymetli bir yazardı.Kelimeleriyle, sözleriyle, kitaplarıyla bize ilham vermeye devam edecek. Çok çalışkan aynı zamanda çok da iyi bir insandı. Hayat enerjisi çok yüksek, inanılmaz komik, eğlenceliydi. Sadece iyi bir yazarı yitirmedik, iyi bir arkadaşımızı da kaybettik bugün” dedi.

“ÇOK BÜYÜK BİR KAYIP”

Levi’nin Buart Sanat Atölyesi’nden çalışma arkadaşı “Yeri asla dolmayacak. Artık zihinlerimizde, kalplerimizde, kulaklarımızda ve kalemlerimizde yaşayacak. Çok büyük bir kayıp, hem edebiyat için hem dünya için. Allah rahmet eylesin, onu çok seviyoruz. Onu tanıdığımız için çok şanslıyız” diye konuştu.

“MARIO DÜNYA ÇAPINDA BİR DEĞER”

Spiker Gülgün Feyman “Ben kaybetmek olarak bakmıyorum. Bundan sonra onun Türkçe konusundaki düşüncelerini, edebiyata ilişkin düşüncelerini, bir eğitmen olarak verdiği mesajları yaşatmak gerekiyor. Onun adına atölyeler düzenlenmeli çünkü Mario Levi ‘Benim en derin ülkem Türkçe’ diyen çok özel bir insan, dilimize sahip çıkmış bir insan. Lütfen birbirimizi ötekileştirmeyelim, ön yargılardan arınalım ve içimizdeki o insanı, o derinliği, hissederek yaşayalım. Mario dünya çapında bir değer. Toprağı bol olsun” ifadelerini kullandı.

Levi’nin yakın arkadaşlarından Yusuf Altıntaş gençlik dönemlerinde uzun süre dostluk kurduklarını belirterek “İyi bir dostluk yaşadık. Yüreğimizde iyi bir iz bıraktı. Kardeş sayılırdık. Türk edebiyatına daha verebileceği çok şey vardı, verebilemeden gitti. Yolu ışık olsun” dedi.

Edilen duaların ardından Levi’nin cenazesi Acıbadem Musevi Mezarlığı’na defnedildi.

MARIO LEVI HAKKINDA

Mario Levi 1957 yılında İstanbul’da doğdu. 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi’nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi’nden mezun oldu.

İlk öyküsünü 1975’te kaleme aldı. 1984 yılından sonra Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi birçok yayın organında yazılar yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx