İsveç: Rusya tehdidini savuşturmak için NATO’ya en kısa zamanda katılmalıyız

T24 Dış Haberler

İsveç Savunma Bakanı Pål Jonson, ülkesinin Rusya’nın tehditlerini savuşturabilmesi için “en kısa zamanda” NATO’ya üye olması gerektiğini ifade etti.

Britanya’nın önde gelen yayınlarından The Guardian’a konuşan Jonson, üyelik sürecinin ne zaman tamamlanacağına dair bir takvim sunamadığını söylerken, katılım protokollerini Meclis’ten geçirmeyen son NATO üyeleri Türkiye ve Macaristan’ın kısa süre içinde adım atacağını düşündüğünü söyledi. 

Jonson, “Rusya tehdidini yok saymak istemiyoruz çünkü Ukrayna’da direnç gösterdiler. O yüzden süreci devam ettirmeliyiz ve bunu ulusal zayıflıklarımızı en iyi güçlendirebileceğimiz şekilde, NATO’ya tam olarak entegre olmaya çalışarak yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Hanakäräjät Savunma ve Güvenlik Politikaları Forumu’ndayken gazetenin sorularını yanıtlayan Jonson, NATO müttefikleri arasında İsveç’in üyeliğine “güçlü destek olduğunu” söyledi ve Stokholm’ün ittifaka “daha iyi stratejik derinlik” ve “önemli askeri kaynaklar sunacağını” ifade etti.

Jonson, ülkesinin ilerleyen süreçte NATO’ya üye olacağına inandığını söyledi. 

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda geçen hafta görüşülmeye başlanan İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi üzerindeki müzakerelerin ertelenmesi kararlaştırıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx