Büşra Kabataş’ın katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde geçen yıl ekim ayında 15 yaşındaki Büşra Kabataş’ı öldüren, ardından evde yangın çıkartan Taner Yaylacı’ya, “Canavarca hisle çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan indirimsiz şekilde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

DHA’nın haberine göre, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Büşra Kabataş, 7 Ekim 2022 günü Mustafapaşa Mahallesi’ndeki evinde Taner Yaylacı tarafından işkence edilerek öldürüldü.

Elektroşok cihazı kullanarak etkisiz hale getirdiği Büşra Kabataş’ı 25 kez bıçakladıktan sonra boğarak öldüren Yaylacı, ardından evde yangın çıkartıp kaçtı.

Polisin olay yerinde yaptığı incelemede yangının, Kabataş’ın öldürülmesinin ardından delillerin karartılması amacıyla çıkarıldığı tespit edildi. Soruşturmada katilin, Kabataş’ın annesinin eski sevgilisi Taner Yaylacı olduğunu belirledi. Cinayet şüphelisi, olaydan kısa süre sonra gözaltına alındı. Emniyette işlemleri tamamlanan Yaylacı, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaylacı’nın cinayeti işlemeden önce internette, cinsel istismar ve cinayetle ilgili araştırmalar yaptığı tespit edildi.

Taner Yaylacı hakkında “Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Taner Yaylacı bugün Gebze Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla cezaevinden hakim karşısına çıktı.

Mağdurun annesi Aylin Çetin, babası Beytullah Kabataş, ablası Başak Hilal Kabataş ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanık Yaylacı, Büşra Kabataş’ı yakarak öldürmediğini boğuşma sırasında bıçağın üzerine düştüğünü öne sürdü. Yaylacı, “Bıçağın üzerine düşüp öldü. Bu suçu kabul ediyorum, bunun dışında yapılan diğer darbeleri veya boğulma olayını kabul etmiyorum. Aylin Çetin’in benden sonraki sevgilisiyle bir olup, ben evden ayrıldıktan sonra Büşra’yı yaktıklarını tahmin ediyorum. Ben Büşra’ya gözüm gibi bakan bir insandım, neden öldüreyim?” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığa herhangi bir ceza indirimi uygulamadan “Canavarca hisle çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

‘SANIK TAHRİK İNDİRİMİ VEYA İYİ NİYET İNDİRİMİ ALMAYA ÇALIŞTI’

Duruşmanın ardından mağdur ailenin avukatı Cemal Tınarlıoğlu, “Duruşmaya girdik. Meslektaşımla ben ailenin bütün görüşlerini ve dosyadaki bütün delilleri sürdük. Ağırlaştırılmış müebbet bekliyorduk. Bazı şeylerden sıyrılmaya çalışarak tahrik indirimi veya iyi niyet indirimi almaya çalışsa da indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi” dedi.

​Ailenin avukatlarından Burak Uluköylü ise “Mahkeme ağırlaştırılmış müebbet cezası tayin etti. Dosyadaki maddi delillerle eylemin sanık tarafından gerçekleştirildiği sabit görüldü ve mahkeme indirim yapmadan en üst sınırdan ceza verdi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx