Beşiktaş kongreye gidiyor… Bir emekli devlet memurunun büyük başarısı

Pınar Saraçoğlu

Beşiktaş Kulübü’nün bugün gerçekleşecek olağanüstü genel kurulu için toplamda 21 sandık bulunuyor ve seçimde, 21 bin üye oy kullanabilecek. Bugüne kadar 34 genel başkanı olan Beşiktaş’ın daimi onursal başkanı Süleyman Seba’nın MİT’ten olduğu sır değildi elbette… Bu yazıda MİT’ten önceki ve MİT’ten sonraki Süleyman Seba’ya değineceğim.

MİT’TEN ÖNCE MİT’TEN SONRA

Süleyman Seba 1984 ile 2000 yılları arasında Beşiktaş’ın başkanlığı yaptı. Aslında MİT’e giriş tarihi 1954’e dayanıyordu. O yıla kadar Beşiktaş’ta futbol oynadı ve MİT’e girmesiyle bıraktı. 1943’te top oynamaya başladığı Beşiktaş’ta 1946’da profesyonelliğe adım attı. MİT’e girdiği 1954 yılına kadar devam etti ve toplamda 185 maça çıktı. Henüz 28 yaşındaydı… Menisküs sakatlığı da futbolu bırakma nedenlerinden biriydi. Avcıoğlu-Madanoğlu örgütü içine yerleştirilen Kaynak’ın vaka subaylığını yaptığı dönemde Mahir Kaynak’ın uzun süre vaka subaylığını yaptı. Mahir Kaynak, uzun yıllar bilgi taşıdı ve hiç yakalanmadı. Hatta ilginç bir şekilde MİT tarafından deşifre edildi. Her ajanın bir dosya subayı vardı ve Süleyman Seba’da onun subayıydı. Seba, irtibatı sağlayan, özel buluşmalar ayarlayan, bilgi alış-verişinde bulunup, talimat alandı. Seba daha sonra İstanbul MİT Bölge Daire Başkanlığı’nın ‘kontrkomünizm’ yani Komünizmle Mücadele şubesinin önemli bir memuru olarak görevine devam etti. 1984 yılında emekli olana kadar MİT’teki görevine devam etti ve son olarak da Psikolojik İstihbarat Müdürlüğüne yükseldi. Uzun yıllar Milli İstihbarat Teşkilatı’nda önemli görevleri ve operasyonları yöneten Süleyman Seba hayatı boyunca hiç evlenmedi. Seba’yı tanıyanlar çok iyi bilirdi, hayatında sadece MİT, vatan sevgisi ve Beşiktaş vardı.

YENİDEN BEŞİKTAŞ

MİT’ten emekli olunca yeniden Beşiktaş’a döndü. 1984 yılında bu kez Başkan olarak devam etti Beşiktaş kariyerine. Süleyman Seba, 1947 yılında İnönü Stadyumu’nun açılışında Beşiktaş ile İsveç’in AIK takımı arasında oynanan maçta bu stattaki ilk golü atarak tarihe geçmişti. Kısa süren futbolculuk yaşamında 15 Mayıs 1952’de Yunanistan karşısında milli formayı giymeyi başardı.

1957’de üye olduğu Beşiktaş’ın altı yıl sonra yönetim kurulu kadrosunda yer aldı. Aralıklarla yöneticilik de yapan Seba, 1884 yılında Mehmet Üstünkaya’dan devraldığı başkanlık dönemini 2000 yılına kadar devam ettirdi. 16 yıl süren Başkanlığı boyunca sekiz kongrede rakiplerine sürekli üstünlük sağladı. Kazanılan pek çok kupanın yanı sıra Beşiktaş’ta istikrarlı başarıyı daim kıldı.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ’NÜN ALTIN YILLARI

Beşiktaş onun döneminde futbolda daima altın yıllarını yaşadı. Seba, maddi yönden son derece sıkıntılı olan kulübü, maddi açıdan zengin bir kulüp haline getirmeyi başardı. Adeta bir tesis zengini haline gelen Beşiktaş’ın, Akaretler’deki BJK Plaza, Fulya Stadı ve Kamp Tesisleri Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri, BJK Koleji onun döneminde tesis edilirken, BJK İnönü Stadı da yine onun döneminde 1998 yılında 49 yıllığına Beşiktaş’a devredildi.

HAKKI YETEN’DEN SONRA ONURSAL BAŞKAN

Beşiktaş’a büyük hizmetlerde bulunan Seba, 2000 yılı Mart ayında başkanlığını noktaladı ve tekrar aday olmadı. Ardından ilk kongrede genel kurul üyeleri tarafından oy birliği ile Hakkı Yeten’den sonra Beşiktaş’ın ikinci Onursal Başkanı olarak onurlandırıldı.

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, 88 yaşında vefat etti. Beşiktaş’a Seba’nın ardından Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören, Fikret Orman ve Ahmet Nur Çebi başkanlık yaptı. Her koşulda tek yürek olmayı başaran Beşiktaş taraftarı, Beşiktaş tarihine adını altın harflerle yazdıran Süleyman Seba gibi bir başkanı çok özledi. Çıkan sonuç onları mutlu edecek mi merak konusu…

Onursal Başkan Süleyman Seba’ya sonsuz saygıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx