Yunanistan şiddeti AİHM’e taşındı

Yunanistan’ın mültecilere yönelik kötü muamelesi, AİHM’e taşındı. Davayı, Legal Center Lesvos isimli bir sivil toplum kuruluşu açtı. Geçen yıl Ekim ayında Türkiye’den yola çıkan, aralarında 40 çocuk ve bir hamile kadının da olduğu 200 mülteciyi taşıyan botun, usulsüzce açık denizde bekletildiğini, bazı kişilerin darp edildiğini ve kişisel eşyalarına el konulduğunu açıkladı.

Kuruluşa göre, botun kaptanının telsizle yardım çağrısına Yunan arama kurtarma gemisi ve iki devriye botu cevapladı ancak mültecileri yardım etmek yerine saatlerce açık denizde bıraktı.

Açık denizde geçen 5 saatin sonunda, maskeli ve silahlı askerlerin bota binerek mültecilerin nakit para, telefon ve pasaportlarına el koyduğu öne sürüldü. Mültecilerin 10-15 kişilik gruplara ayrılarak motoru ya da küreği olmayan cankurtaran sandallarına bindirilerek Türkiye sularına itildiği de iddialar arasında.

Sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Yunan ekiplerin bilinçli ve kasıtlı olarak mültecileri açık denizde terk ettiğini ve hayatlarını riske attığını savundu. Davaya Yunan ve Türk sahil güvenliklerinin telsiz konuşmalarının da eklendiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir