Yeşil pasaportlar için yeni dönem! Bugün resmen başladı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar tamamlanarak 25 Ağustos itibariyle yerli ve milli pasaportun üretimine başlandı. Ayrıyeten yerli pasaporta geçiş süreci tamamlanıncaya kadar vatandaşların acil pasaport talepleri de karşılanmaya devam ediliyor.

SÜRESİ DOLAN ÖZEL PASAPORTLAR 5 YIL DAHA UZATILABİLECEK

05 Mayıs itibariyle özel (yeşil) pasaportun geçerlilik mühletinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması nedeniyle geçerlilik müddeti dolan yahut dolmasına bir yıldan az mühlet kalan özel pasaportların bugünden itibaren geçerlilik müddetinde uzatma sürecine başlandı.

Hususi pasaportların geçerlilik müddetinin uzatma süreci kapsamında:

– 01.06.2010 tarihinden sonra düzenlenmiş ve fiziki olarak iptal edilmemiş (delinmemiş, vb) pasaport ile vilayet nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine şahsen müracaat edilmelidir.

– Hususi(yeşil) pasaport uzatma süreci fiyatsızdır.

– Müddeti uzatılacak pasaportun geçerlilik müddetinin dolmuş olması yahut dolmasına bir yıldan az müddeti kalmış olmalıdır.

– Kanunda belirlenen sınırlamaları aşmayacak biçimde hak sahiplerinin pasaport müddeti en fazla beş yıl uzatılır.

– Basım basamağında bekleyen müracaatlar hariç, uzatma sürecinde özel pasaport müracaatında olduğu üzere çalışanlardan talep formu, emeklilerden ise sistemde kayıtlı değilse emekli dokümanı talep edilir.

– Hak sahibinin çocuklarına ait müracaatlarda; Pasaport Kanununda belirlenen yaş sonu (25 yaş) ve öteki kurallar doğrultusunda uzatma süreci yapılır.

– Ergin olmayanların pasaportlarının müddet uzatımı sürecinde yasal temsilcilerin muvafakatı alınır.