“Yaşanan koronavirüs tsunamisi”

Virüs mutasyon üstüne mutasyon geçiriyor, vakalar durmaksızın artıyor. Uzmanlara göre, Hindistan’da adeta “koronavirüs tsunamisi” yaşanıyor. Ülkede günlük vaka sayısı 349 binin üzerinde son 4 gündür dünya genelinde en üst seviyede. Başta Maharaştra eyaleti olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde hastaneler tıka basa dolu. Boş yatak ve oksijen tüpü bulmak neredeyse imkansız.

Oksijen tüpü satışı ve dolumu yapan yerler ihtiyacı karşılayabilmek için artık sadece hastanelere çalıştıklarını söylüyor. Kuyruklar sadece hastane ya da dolum merkezlerinin önünde değil. Ölülerin yakıldığı krematoryumlarda da durum benzer.

Ülkede yaşanan bu trajediye rağmen hala salgın yasaklarını ihlal edenler var. Polis ise bu kişileri cezalandırmak için yine sopa ya da Spor gibi sıra dışı yöntemlere başvuruyor.

Ülkede gitgide yayılan salgın tüm dünyayı endişelendirdi. Bir dizi ülke yardım teklifinde bulundu. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Hindistan’ın yardım talebi üzerine AB sivil koruma mekanizmasının tüm imkanlarıyla hazırlandığını duyurdu. AB komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic de Hindistan’a oksijen ve ilaç gönderileceğini açıkladı.

ABD ve komşu Pakistan ile görüşmeler sürerken Singapur’dan gönderilen oksijen tankerleri ülkenin en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’e ulaştı.

 
 
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir