Wallace: Ukrayna’ya uçaksavar füze hibe etmeyi değerlendiriyoruz

Savunma Bakanı Wallace, Avam Kamarasında Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin yaptığı konuşmada, İngiliz istihbaratının, Rusya’nın askeri hedeflerinden sadece birinde başarılı olduğunu ve Herson’u ele geçirdiğine inandığını dile getirdi.

Wallace, Rus ordusunun, Mariupol gibi şehirleri kuşatmasına rağmen kontrol etmediğine işaret ederek, Rusya’nın havadaki hakimiyetinin Ukrayna hava savunması tarafından engellendiğini bildirdi.

Bakan, İngiltere’nin tanklara karşı savunma kapsamında Ukrayna’ya daha fazla savunma silahı gönderdiğini ve İngiliz hükümetinin insani yardım miktarını 220 milyon sterline çıkardığını bildirdi.

Ukrayna’nın Rus hava saldırılarını bastırma yeteneğini sürdürmesinin hayati önemde olduğunu söyleyen Wallace, şunları kaydetti:

Ukrayna’nın taleplerine yanıt olarak hükümet, STARStreak yüksek hızlı hava savunma füzelerinin hibe edilmesini değerlendirme kararı aldı. Bu sistemin savunma silahları tanımı içinde kalacağına ancak Ukrayna kuvvetlerinin hava sahasını daha iyi savunmasına izin vereceğine inanıyoruz. Yaptığımız her şey, savunma sistemleri tedarik etme kararına bağlı ve stratejik düzeye tırmanmayacak şekilde ayarlandı.

 

Uluslararası Af Örgütü açıkladı: Ekmek kuyruğundaki siviller öldü!

 

Ukrayna: Ruslar Kiev’i ele geçirmeye hazırlanıyor

 

Kanada’dan Ukrayna’ya askeri teçhizat