Ulu Camii’nin minaresindeki kufi yazılar restore edilecek

Sivas’ta Eski Kale Mahallesi’nde bulunan ve Selçuklu Devleti döneminde 2’nci Kılıçarslan’ın oğlu Kudbeddin Melih Şah tarafından 1197 yılında yaptırılan Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki tarihi Ulu Camii’nin minaresi eğriliği ile biliniyor.

Yıllardır eğikliğine rağmen ayakta durmaya devam eden minarenin yüzey bezemelerinde zamanla dökülmeler oldu. Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bezemelerin yeniden hayat bulması için çalışma başlatıldı ve minarenin yüzey bezemeleri için restorasyon kararı alındı.

Özellikle minarenin ilk yapıldığı zamanlarda şerefe altı, orta kuşak ve alt kaide kısmında bulunan, dönemin ustaları tarafından kufi tekniği ile yazılan yazılar yeniden gün yüzüne çıkarılacak.

“MİNARE ÜZERİNDE ÇOK ORİJİNAL METİNLER VAR”

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Minare üzerinde çok orijinal metinler var. Kufi yazı dediğimiz yazıyla yazılmış. Şu anda hattatlarımızla bunu tespit ettikten sonra bu yazıları da öne çıkaracağız. Minarenin şerefe altından, orta kuşak ve alt kaide üzerindeki yazılar çini yazılardır. Yapıldığı dönemde yazılmış yazılardır. Bunların tamamlanması sağlanacak. Böylece minaremiz kurtarılmış olacak” dedi.

Daha önce yapılan çalışmalarda minarenin altında zemini güçlü tutması için ardıç ağaçlara rastladıklarını söyleyen Cemal Karaca, “Zeminden fore kazık diye bugün tabir ettiğimiz ağaç kazıklar, ahşap kazıklar çıktı. Bunlar o dönemde zemini güçlendirmek adına ardıç ağaçları ile yapılmış. Bu da 13 metre derinlikte. Minaremizi bu yıl itibarıyla restorasyona alıp ve başlayan süreçle camimizin restorasyon projeleri hazırlanıyor. Buranın aciliyeti olduğunu da düşünüyoruz” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir