Türkiye’nin mümkün Suriye operasyonuna Rusya’dan ‘sarı ışık’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonuna “açık itirazda” bulunmaması “Rusya’dan sarı ışık” olarak yorumlandı.

Lavrov’un “tahıl koridorunu” görüşmek üzere evvelki gün yaptığı Türkiye ziyaretinde Suriye konusunda verdiği iletiler Ankara’da tartışılıyor. Türkiye’nin Suriye’ye düzenlemesi gündemde olan operasyonla ilgili soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan sonra, “Türk dostlarımızın hudutlarında, ABD’nin denetim ettiği bölgelerde ayrılıkçılığı körükleyen dış güçler tarafından oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini anlıyoruz” diyen Lavrov, terör örgütü PKK’nin Suriye kolu YPG güçlerininin Türkiye sonundan 30 kilometre güneye çekilmesini öngören 2019 tarihli Soçi Mutabakatı’na karşılık İdlib’deki terör örgütleriyle “ılımlı” muhaliflerin Türkiye tarafından ayrıştırılmasını öngören İdilb Mutabakatı’nı anımsattı.

İTİRAZ YOK

Lavrov, “Mutabakatlar yavaş uygulanıyor. Dokümanların tüm unsurlarının uygulanması gerektiğini düşünüyoruz” sözlerini kullandı. Edinilen bilgiye nazaran, Türk ve Rus heyetler ortasındaki görüşmelerde de Rus tarafı, Lavrov’un açıklamalarına benzeri tavır sergiledi. Rus heyetin “Türkiye’nin tezlerine açık itirazda bulunmadığı” ve “Astana sürecine işaret ettiği” bildirildi. Türkiye, Rusya ve İran ortasında süren Astana formatındaki Suriye bahisli görüşmelerin yeni tipi, 14-16 Haziran’da Kazakistan’da yapılacak. Lavrov’un Ankara ziyareti sonrası Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonu için gözler, bu toplantıya çevrildi. YPG denetimindeki Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinde yakın periyoda kadar Rus güçlerinin olduğu biliniyordu. Son devirde bu bölgelere İran yanlısı milisler ve Suriye ordu güçlerinin de sevkıyatını arttırdığı haberleri geliyor. Bu nedenle Astana’nın daha da ehemmiyet kazandığı belirtiliyor. Lavrov’un Türkiye’ye yönelik “Hassasiyetinizi anlıyoruz” bildirisinin alana nasıl yansıyacağının, görüşmelerin akabinde açığa çıkacağına dikkat çekiliyor.