Türkiye’de maymun çiçeği tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye Türkiye’de maymun çiçeği tespit edildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de maymun çiçeği hastalığı hadisesine rastlandığını duyurdu.

Koca paylaşımında, “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, öteki bir hadiseye rastlanmadı. Bilindiği üzere, bu hastalık teneffüs yoluyla değil, yakın fizikî temasla bulaşıyor” tabirlerini kullandı.

Genelde Afrika’nın orta ve batı bölgelerinde tespit edilmesine karşın Mayıs ayıyla birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere onlarca ülkede tespit edilen maymun çiçeği birinci olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görüldü.

Hastalık, klinik olarak, ateş, halsizlik, yaygın kas ağrısı, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri ile kendini gösteriyor. 1980 yılında, aşı ile dünya çapında ortadan kaldırılan çiçek hastalığı virüsüyle tıpkı aileden gelen bir DNA virüsü olan maymun çiçeği ile suçiçeği virüsünün döküntüleri birbirine emsal fakat bedendeki yerleşimleri, hastalığın seyri birbirinden farklı…

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun çiçeği virüsü hastalık bulaşmış bir bireyle yakın temasta olan birisinden çarçabuk bulaşabiliyor. Virüs ciltteki bir yaradan, teneffüs yoluyla ya da göz-burun-ağızdan bulaşabiliyor.

Uzmanlar cinsel yollarla da virüsün bulaşabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Öte yandan bu hastalık, virüs bulaşan maymun, fare ve sincap üzere canlılardan ya da üzerinde virüs bulunan yatak örtüsü, elbise, kıyafet üzere eserlerde de bulaşabiliyor.

NE KADAR ÖLÜMCÜL?

Bilim insanlarının geçmişte yaptıkları açıklamalara nazaran maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığına benziyor ve genelde hafif geçiyor. Hastalık birkaç hafta içerisinde kendi kendine büsbütün geçebilirken buna karşılık kimi durumlarda çok ağır geçebiliyor. Batı Afrika’da bu hastalığın vefata sebebiyet verdiğine dair kayıtlar mevcut.