Türkiye Karadağ’ı devirdi Avrupa Şampiyonası’na galibiyetle başladı

Türkiye A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, 2022 Avrupa Şampiyonası A Kümesi birinci maçında Karadağ’ı mağlup etti.

2022 Avrupa Şampiyonası A Kümesi birinci maçında Karadağ ile karşı karşıya gelen Türkiye A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, rakibini 72-68 mağlup ederek şampiyonaya galibiyetle başladı.

A Ulusal Grup, kümedeki ikinci maçını 3 Eylül Cumartesi günü Bulgaristan ile yapacak. Karadağ ise ikinci maçında birebir gün Belçika ile karşılaşacak.

İki kadronun da sert savunmayla başladığı maçta A Ulusal Grup, 5. dakikayı 8-6 önde geçti. Ay-yıldızlı grup Alperen Şengün ve Cedi Osman ile skor üretirken, pota altını güzel kullanan Karadağ Popovic ve Vuceljic’in basketleriyle birinci dönemi 18-14 önde bitirdi.

MİLLİ EKİP SOYUNMA ODASINA 10 SAYI FARKLA GİRDİ

İkinci dönemin birinci kısmında boyalı alanda Sertaç Ulu ve Alperen Şengün, üç sayı çizgisinin gerisinden de Melih Mahmutoğlu ile sayı bulan A Ulusal Grup, 15. dakikada 26-25 öne geçti. Shane Larkin’in üst üste kaydettiği üç sayılık basketlerle âlâ bir tempo yakalayan ulusal ekip, soyunma odasına 41-31 üstün gitti.

Karşılaşmanın ikinci yarısına âlâ başlayan Karadağ, yaptığı hamleleri istediği üzere değerlendiremeyen A Ulusal Ekip karşısında yakaladığı 8-0’lık seriyle 24. dakikada farkı 2 sayıya (41-39) indirdi. Ay-yıldızlı ekibin ataktaki makûs oyununu sürdürdüğü gayrette Karadağ, Dubljevic ile tesirli oldu ve 27. dakikada 47-44 öne geçti. Shane Larkin’in basketleriyle tekrar toparlanan ulusal grup, son çeyreğe de 53-51 önde girdi.

SON KISIM NEFES KESTİ

Son çeyreğin birinci kısmında gruplar karşılıklı basketler bulurken, A Ulusal Kadro son 5 dakikaya 61-60 önde girdi. Karadağ, Dubljevic ile üst üste bulduğu üç sayılık basketlerle 37. dakikaya girilirken 5 sayılık (61-66) fark yakaladı. Ay-yıldızlı grup, Melih Mahmutoğlu ve Alperen Şengün’ün basketleriyle oyunu dengelemeye çalışırken, son dakikaya 68-67 Karadağ’ın üstünlüğüyle girildi. Bitime 23 saniye kala Furkan Korkmaz’ın sıkıntı basketiyle 69-68 öne geçen A Ulusal Ekip, rakibinin sonraki hamlesini başarılı bir formda savuşturdu. Ay-yıldızlı grup, son saniyede Furkan Korkmaz’ın uzaktan attığı üç sayılık basketle karşılaşmayı 72-68 kazandı ve şampiyonaya galibiyetle başladı.

(AA)