TESK’ten ‘çocuk işçi’ açıklaması: İktisadın yetişmiş elemana muhtaçlığı var

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Lideri Bendevi Palandöken, çocuk personel sayısına ve yürütülen çalışmalara ait yazılı açıklama yaptı.

Çırakların personel değil öğrenci olduklarının altını çizen Palandöken, “Okulda olması ya da oyun oynaması, dinlenmesi gereken yerde ağır işlerde çalışan, çalışmak zorunda kalan binlerce çocuğumuzu bu istismardan kurtarmak için projelerimiz devam ediyor. Çocuk çalışanın istismar olduğunu, çocukları eğitimde tutmak ve bir meslek edindirmek için çıraklığa yönlendirmenin onlara altın bilezik vermek olduğunu bir defa daha yinelemek istiyoruz. Esnafımızın yanında, mesleksel eğitim okullarında iş öğrenen çırak, çocuk personel değil öğrencidir. Devam etmekte olan IMEP projemizde de, UNICEF ile olan projemizde de öncelikle çocuk emekçi ve çıraklık kavramlarının birbirinden farkı noktasında aile ve patronları bilinçlendirmek, daha sonra inançlı bir ortamda tüm önlemler alınarak çırakların mesleksel eğitime yönlendirilmesini amaçladık. Bugünün meslekleri çıraklarla süregelerek geleceğe aktarılacak” tabirlerini kullandı.

“EKONOMİNİN VE GELECEĞİN NİTELİKLİ ELEMANA GEREKSİNİMİ VAR”

Birçok mesleğin yetiştirilecek çırak bulunamaması nedeniyle kaybolmaya yüz tuttuğunu hatırlatan Palandöken, “Çocuk çalışanların sayısı maalesef son yıllarda değerli bir artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi periyodunda artan geçim sorunları oldu. Dünyada toplam 160 milyonu aşkın çocuk personel bulunuyor. Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk personel olduğu iddia ediliyor. Halbuki birçok meslek yetiştirecek çırak bulunamadığından dolayı kayboldu ya da kaybolmak üzere. Bu öğrencilerin eğitimlerine devam ederken bir yandan da usta-çırak bağlantısı içerisinde esnafımızın yanında geleceğe hazırlanması çok önemli” biçiminde konuştu.