Suriyelilere yer veren belediye EYT’lileri geri çevirdi

Uşak’ta EYT’lilerin kurduğu dernek belediyeden yer istedi. Uşak Belediyesi binanın yıkılacağını münasebet göstererek yer vermedi. Birebir binada Suriyelilerin yer sahibi olduğunu söyleyen EYT’liler isyan etti.

Uşak’te dernek kuran EYT mağdurları AKP’li Uşak Belediyesi’ne ilişkin Belediye İşhanı’nda dernek merkezi olarak kullanmak gayesiyle yer istedi. Haziran ayında belediyeye dilekçe ile başvuran EYT’lilere binanın yıkılacağı belirtilerek yer verilmedi. Tıpkı binada Suriyelilere yer verildiğini söyleyen EYT’liler isyan etti.

Hiçbir siyasi parti ile irtibatları bulunmadığını, yardımlaşma ve dayanışma emelli kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olduklarını söyleyen EYT’liler, “Dilekçe ile başvurduk. Bize binanın yıkılacağı münasebeti ile yer verilemeyeceği bildirildi” diye konuştu.

‘SAVAŞ: EYT’LİLER SANDIKTA SİZİ SEVECEK’

İYİ Partili belediye meclis üyelerinin mevzuyu meclis toplantısında gündeme getirdiğini belirten ÂLÂ Parti Uşak Merkez İlçe Lideri Hakan Savaş, “Belediye Lideri Mehmet Çakın, ‘EYT’lileri seviyorsanız siz yer bulun’ diyor.

Belediye İşhanı’nda Suriyelilere, Afganlara, mültecilere yer verilirken neden EYT’lilere yer verilmiyor? Biz EYT’lileri seviyoruz fakat birinci sandıkta EYT’liler de sizi sevecek. Gerekli yanıtı birinci sandıkta alacaksınız. Bir Türk vatandaşı artık bir Suriyeli etmiyor” tabirlerini kullandı.

‘SURİYELİLERE VERİLEN DAYANAĞIN 40’TA BİRİNİ KENDİ VATANDAŞLARINA VERMEDİLER’

EYT’linin vergi ödediğini belirten Savaş; “Vatandaş elinden gelen her türlü vergiyi ödedi. Hükümet Suriyelilere verilen takviyenin 40’ta birini kendi vatandaşına vermedi. Mescitlerde sadece Suriyeli mültecileri hazmettirmek ismine Türk Milliyetçiliği lanetleniyor.

Değerlerimiz, kültürümüz, tarihimiz hutbelerde ırkçılık olarak anlatılıyor. 2 milyona yakın Suriyeli askerlik yaşında. Mehmetçik orada can verirken tosunlar burada nargile tüttürüyor” dedi.