Suriye 12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi’nde: Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile Esad bir araya geldi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 12 yıl sonra ilk kez Arap Birliği Zirvesi’ne katılan Suriye lideri Beşar Esad‘ı karşıladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 12 yıl aradan sonra Arap Ligi Zirvesi’ne katılmak üzere dün akşam Suudi Arabistan’ın Cidde kentine geldi. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, de bugün Suudi Arabistan’daki zirveye katılıyor. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2011 yılında ülkedeki iç çatışmalardan sonra Arap Devletleri Ligi Zirvesi’ne katılmamış ve ilk defa bu yıl, 32’ncisi düzenlenen zirveye davet edilmişti. 2011’de protestoculara karşı sert tutumu ve ülkede başlayan iç savaş üzerine üyeliği askıya alınan Suriye bu ay örgüte geri kabul edildi.

Suriye Devlet Başkanı Esad, bugün Tunus Devlet Başkanı Kays Said ile ikili ve heyetler arası görüşmeye katıldı. Suriye Devlet Başkanlığından görüşmeye dair yapılan açıklamada “Görüşmede Cumhurbaşkanı Esad, Suriye ile Tunus arasındaki normal ve tarihi ilişkilerin yeniden tesis edilmesini memnuniyetle karşılayarak, bu ilişkilerin sadece siyasi ve ekonomik düzeylerde değil, kültürel, entelektüel ve halk düzeyinde de güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti” denildi. Esad, daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı Mansur bin Zayid en-Nehyan ile ikili görüşme yaptı.

Muhammed bin Selman ile görüştü

AFP’nin aktardığı gelişmeye göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Esad bir araya geldi.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir