Sri Lanka’daki protestolarda son durum: Başbakan Wickremesinghe’den istifa kararı…

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada istifa edeceğini duyurdu. Sri Lanka’da hükümet kriz nedeniyle sokağa dökülen binlerce protestocu Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın başşehir Colombo’daki sarayını basmış, Rajapaksa’nın donanmaya ilişkin bir gemiyle kaçtığı sav edilmişti.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe’nin parlamentoda ülke iktisadının çöktüğünü açıklamasının akabinde ülkede sokaklar karışmıştı. Bugün bir ortaya gelen binlerce kişinin, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın başkanlık konutunu basmasının akabinde Başbakan Wickremesinghe istifa kararı aldı. Başbakan Sözcüsü Dinouk Colombage, Wickremesinghe’nin parti önderlerine yeni bir hükümet üzerinde mutabakata varıldığında istifa edeceğini söylediğini açıkladı.

Parlamentodaki muhalefet partileri ise, tüm partilerden oluşan bir hükümet kurmak için çalışmalarına başladı. Samagi Jana Balawegaya Partisi Milletvekili Rauff Hakeem yaptığı açıklamada, meclisteki siyasi parti önderlerinin bir ortaya geldiğini ve Rajapaksa ile Wickremesinghe’nin istifa etmelerini talep etmeye karar verdiklerini söyledi.

Hakeem ayrıyeten, parlamento liderinin süreksiz devlet lideri olarak misyonu devralması ve süreksiz bir hükümet üzerinde çalışması gerektiği konusunda da fikir birliğine varıldığını bildirdi.

İSTİFASINI BU SÖZLERLE DUYURDU

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Wickremesinghe ise, “Tüm vatandaşların güvenliği dahil olmak üzere, hükümetin sürekliliğini sağlamak için parti önderlerinin bütün partilerin iştirakiyle kurulacak bir hükümet konusundaki tavsiyesini kabul ediyorum. Bunu kolaylaştırmak için de istifa edeceğim” tabirlerini kullandı.

GÖSTERİCİLER RAJAPAKSA’NIN İSTİFASINI İSTİYOR

1948’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en makûs ekonomik krizin görüldüğü Sri Lanka’da hükümetin kâfi dövize sahip olmaması nedeniyle besin, akaryakıt kasveti ve günde 13 saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor.

Temel gereksinim unsurlarına erişemeyen ve ekonomik krizi protesto eden göstericiler, ekonomiyi uygun yönetemediği gerekçesiyle Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor. Rajapaksa ise istifa etmeyi reddediyor.

Sri Lanka önderi Rajapaksa

 

Gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesi nedeniyle muhalefetin artan baskısının akabinde 9 Mayıs’ta Başbakan Mahinda Rajapaksa istifa etmişti. Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, boşalan başbakanlık koltuğuna Wickremesinghe’yi atamıştı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen edilen ülkede orduya kanunları çiğneyenlerin, yağma ve vandallık yapanların görüldüğü yerde vurulması buyruğu verilmişti.

Sri Lanka hükümeti mayıs ayında Memleketler arası Para Fonu’ndan (IMF) yardım talep etmişti. Ülke idaresi, IMF ile kurtarma paketine ait yürütülen müzakerelerin sonucunu bekleyene kadar bu yıl geri ödenmesi gereken milyarlarca dolarlık dış borcun ödemesini askıya aldığını duyurmuştu. Ülkenin 2026 yılına kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor.

SRİ LANKA’DA İKTİSAT NASIL ÇÖKTÜ?

22 milyon insanın yaşadığı ada ülkesi, 1948’teki bağımsızlığından beri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Dövizde yaşanan sorun sebebiyle akaryakıt, besin, ilaç üzere malları temin edemeyen ülkede enflasyon resmi bilgilere nazaran yüzde 54.6 düzeylerinde.

Reuters haber ajansı, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 70’e çıkmasını beklerken son periyotta yaşanan siyasi çalkantı ve belirsizliğin IMF ile yapılacak görüşmeleri etkilemesi de bekleniyor.

Özellikle Covid-19 sebebiyle turizm alanından büyük darbe alan Sri Lanka’da geçen yıllarda petrol fiyatlarının artması, kimyasal gübre ithalatının yasaklanması tarımı durma noktasına getirmişti.

Öte yandan muhalefet, Devlet Lideri Rajapaksa’nın ekonomiyi yönetememesi sebebiyle bu krizin oluştuğunu öne sürdü. Muhalefet, Mart ayından beri Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor.