Son Dakika: Ertelenen davanın akabinde Ekrem İmamoğlu resti çekti: ‘Hıçkıra hıçkıra ağlatacağız’

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin akabinde yaptığı basın açıklamasında YSK lideri ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle ‘hapis’ ve ‘siyasi yasak’ talebiyle yargılandığı davada karar çıkmadı.

İmamoğlu “Bugün gelişen olayları hem siyasi hem türel hem ülkemiz ismine hem de İstanbul halkı ismine bakışlarımızı görüşlerimizi sizlerle paylaşacağız” diyerek evvel kelamı CHP Genel Lideri Seyit Torun, CHP Genel Lideri Muharrem Erkek ve CHP Küme Başkanvekili Engin Altay’a verdi.

Seyit Torun:

“Bugün bir yargı sopası kullanılarak bir formda İBB Liderimiz Ekrem İmamoğlu’na karşı bir hukuk çabası başlatıldı. Bu aslında İstanbul’da her geçen gün artan hizmetlerin, bugüne kadar 25 yıldır çözülemeyen problemlerin çözülmesinin, yaşanılabilir bir İstanbul’un ortaya koyduğu muvaffakiyetle maalesef cezalandırılmak istenen bir belediye liderimiz. Bunların hepsi boş işler. Bugün İBB’de 100’ün üzerinde müfettiş var. Yaklaşık 3 yıldır inceliyorlar. Sayın liderimiz her geçen gün daha da fazla hizmetlerini arttırarak 16 milyon İstanbullunun hakkını 16 milyon İstanbulluya veriyor. Bu muvaffakiyet arttıkça saraydakiler rahatsız oluyor ve sudan mazeretlerle, çok komik münasebetlerle bir hata araması içinde oluyor. Ekrem İmamoğlu dimdik ayaktadır. Gerisinde 84 milyon vardır. Yaşanılabilir bir İstanbul’u ortaya koyacak. Biz de CHP ve Millet İttifakı ailesi olarak Ekrem İmamoğlu’nun yanındayız.”

Muharrem Erkek:

“İstanbul’un iki defa seçilmiş lideri sayın İmamoğlu yargılanmıyor aslında. İstanbul seçmeninin iradesi yargılanıyor, İstanbul yargılanıyor. Son devirde bu kadar hukuksuzluk, bu kadar adaletsizlik neden büyüdü? Otoriter popülist tek adam rejimleri çatışmadan, kutuplaşmadan beslenir. Onun için bizler bu tuzaklara asla düşmeyeceğiz.

Bir rejim halkın artık adalete inanmadığı bir noktaya gelmişse o rejim mahkum olmuştur. Bu haksız, hukuksuz temelsiz davalarla hiçbir sonuca varamayacaklarını görmeleri artık gerekiyor. Yargının üzerinden ellerinizi çekin. Başta sayın İmamoğlu olmak üzere belediye liderlerimizle çabayı bırakın asli misyonunuza dönün.”

Engin Altay:

“Hak arama yerleri, hak yeme yerlerine döndüyse bu tablo berbattır. Türkiye’de şu an yapılan terzi dükkanında yemek pişirmektir. Mahkemeleri hak yeme yerine çeviren bir idare ile karşı karşıyayız. Feda edilecek bir tek Ekrem İmamoğlu’muz bir tek Canan Kaftancıoğlu’muz, bir tek yalın CHP üyemiz yoktur. Bu bir kavgaysa sonuna kadar arbede.

İktidarın militanı üzere çalışan yargıçlar, savcılar var. Benim bugün gördüğüm yargının saray basıncıyla vicdanı ve hukuk normları ortasına sıkışmış halidir. Yargı üzerinden elini çek bir hesabın varsa biz meydanlardayız gel bizle hesaplaş.”

İmamoğlu açıklama yapıyor:

“Sanık olarak yargılandığım bir duruşma yapıldı bugün. Bu davada dört yıla kadar mahpusum ve siyasi yasaklı olmam istendi. Öncelikle tekrar tabir edeyim. Bu süreçte hukukun bu halde bir mahkemeyi açıyor olması bile aslında talihsizlik.

Uzun vakittir muhalefeti bastırmak için yargıyı silah üzere kullanma geleneği oluştu. Bu manada kullanıldığı tek kişi elbette ben değilim. Yalnızca son bir ayda yaşadığımız olaylara bakalım. Seyahat Davası’nda yıllarca ceza verilmiş hemşehrilerim, yol arkadaşlarım var içerisinde. Sayın Canan Kaftancıoğlu davası, ki hakkında bir diğer dava yarın görülecek. Şunla kıyaslıyoruz Genel Liderimiz sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç teşebbüsünde verilen cezalarla kıyaslıyoruz. Toplumu germek istiyorlar.

Bugünkü iktidarın mevcuttaki siyasi takımları bile bu yapılanları şu an anlamakta zahmet çekiyor.

Yargıyı bilhassa itimadı sarsan bu kararlarla tıpkı vakitte itibarsızlaştırdıkları bir alan da oluşuyor. Birebir vakitte ülkemizin, milletimizin en kıymetli bir ortada duruşunu var eden duyguyu yani adalet duygusu noktasında hepimizin başını yere eğen bir durum. Bu manada yargıyı tahakküm altına alıyorlar ve almaya devam edecekler üzere gözüküyor. Her yol mübahmış üzere hareket ediyorlar. İktidar ne derse dersin muhalefet rastgele bir şey söyleyince çabucak cürüm kavramıyla karşı karşıya geliyor.

İçişleri Bakanı’nın bana ‘ahmak’ demesine cevap verdiğim halde… Aslında kelamını kendisine iade ediyorum. Buradan yola çıkarak YSK’ya demişim üzere dört yıl mahpus ve siyasi yasak istenen davada yargılanıyorum. Tam da benim yargılandığım gün TBMM çatısı altında sayın Cumhurbaşkanının milyonlarca beşere dönük konuşmasında benim söz edemeyeceğim bir hakareti daima birlikte gördük. Biz de toplumu temsil eden beşerler olarak bazen vatandaşı bazen kendimizi savunurken bu kelamları iade etmek zorunda kalıyoruz. O güne baktığınızda ‘Sözünü iade ettim’ dedim. ‘Söze bakarım kelam mü diye adama bakarım adam mı diye’ dedim ve Allah’a havale ettim. Bizim ahlakımız anca buna müsaade ediyor.

Bu halk çok zeki. Kışkırtmalarınıza, kaos yaratma gayretlerinize, temiz insanları sokağa dökerek gerginlik yaratma ortamı hevesinize geçit vermeyecek. Bu milletin o bir avuç beşere, iktidarda her konuya hakim olduklarına inanan bir avuç beşere bu ülkenin sade vatandaşları, vatandaş olduklarını öğretecekler. Hala üzerinde tepindiğiniz, hala acısını hissettiğiniz, bu nasıl olur diye hırpalandığınız İstanbul seçimlerinin üstünden 3 yıl geçmiş. Kendi insanlarınız bile seçimi iptal etmenin ne kadar yanlış olduğunu kabul etmelerine karşın birebir uygulamalara devam ediyorsunuz.

İçişleri Bakanı deyip geçmeyin seçim güvenliğinden sorumlu birinci ya da ikinci kişidir. Seçim akşamı bile vazifesini ihmal edip rakibimle toplantı yapacak kadar vazifesini ihmal edecek bir kişiydi. Seçimi bilakis çevirmek için İstanbul’un kimi ilçelerinde elinden geleni arkasına koymamış birisiydi. Kaybedince ‘Hüngür hüngür ağladım’ diyecek kadar hırslı birebir vakitte sulugöz birisiymiş onu anladık. Bir kentte mahallî idare sandıkla değişince neden hüngür hüngür anlar? Neyi kaybettin? Üstün vatandaşlarımızın bunu anlaması lazım. Tek ağlamalarının sebebi onlar buranın kendi malı, mülkü olduğu algısına kapıldılar. Birebir hisleri bu ülkenin her safında düşünüyorlar. Bu türlü bir hülyada, rüyadalar. Alıştılar ağlamaya önümüzdeki seçimde de inşallah onları daima birlikte hıçkıra hıçkıra ağlatacağız.

DETAYLAR GELİYOR…