Sezen cinayetinde gerekçeli karar: Takdiri indirim hakkaniyetli değil

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Güney Mahallesi 1158 Sokak’ta geçen yıl 26 Mart’ta saat 23.00 sıralarında Anıl Yolum (24), dini nikahla birlikte yaşadığı 5 aylık gebe Sezen Meşhur’u (17) tekraren bıçaklayarak vefatına neden oldu.

Ünlü, karnındaki bebeği ile hayata gözlerini yumarken, Yolum gözaltına alındı. Yolum, polisteki birinci tabirinde şu kelamları kullandı:

“2 aydır problemlerimiz vardı. Konuşmak için gittim. Toplumsal medya hesabında, diğer bireylerden gelen iletileri gördüm ve sinirlendim. Bu nedenle ortamızda tartışma çıktı. Sonra bıçakladım ve olay yerinden kaçtım.”

DHA’nın haberine nazaran; tutuklanan Anıl Yolum hakkında ‘gebe olduğu bilinen bayanı öldürme’ ve ‘çocuğu taammüden öldürmek’ kabahatlerinden 2 defa ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

İndirimsiz ağırlaştırılmış müebbet

İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen ay görülen duruşmada Yolum, ‘gebe olduğu bilinen bayanı taammüden öldürme’ kabahatinden indirimsiz olarak ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

Gerekçeli karar

Tutuklu sanık Yolum’a verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasının gerekçeli kararı da açıklandı. Kararda; Yolum’un, Sezen’in arkadaşı olan Yılmaz ile kendilerini buluşturmalarını istediği ve akabinde da Sezen ile metruk yapıda buluştuklarının altı çizildi. Yolum’un, kar maskesiyle gelip daha sonra çıkardığı, Sezen ile konuştuktan sonra 13 sefer bıçakladığı belirtildi.

Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda; kelam konusu 13 darbenin 8’inin, hayati tehlike oluşturacak nitelikte olduğunun altı çizildi. Sanığın sözlerinde; Sezen’in kendisini aldattığını söylediği, ilerleyen duruşmalarda ‘tahrik indiriminden yararlanmak ismine Sezen’in, Yolum ile olan konuşmalarında saldırgan ve küfürbaz bir tutum sergilediğini ortaya koyma uğraşında olduğu gerekçeli kararda yer aldı.

Şiddet nedeniyle babaevine sığındı

Yolum’un, bir arada yaşadıkları devirde Sezen’e şiddet uyguladığı, bu şiddetin çekilmez bir hal alması nedeniyle bayanın babasının konutuna sığındığı belirtildi. Buna karşın Yolum’un, kendisiyle tekrar birlikte olmayı kabul etmeyen Sezen’in peşini bırakmadığına da vurgu yapıldı. Bu durumu kendisine yediremeyen sanığın, öldürme iradesiyle hareket ettiği ve Sezen’i 13 kere bıçakladığının altı çizildi.

Takdiri indirim, hakkaniyetli değil

Tanık beyanlarında Sezen Meşhur’un, Yolum’a hakaret etmediğine vurgu yapıldı. Yolum’un tezleri nedeniyle Sezen’in Instagram hesabı da incelendi. İncelemede; Esat isimli bireyle uygar ve olağan bir arkadaşlık ilgilerinin bulunduğu ve hiçbir biçimde tahrik nedeninin uygulanmasını gerektirecek bir durumun olmadığı gerekçeli kararda belirtildi. Kararda; Yolum’un, yargılama mühletince olumlu davranışlar sergilediği lakin bir insanın hayat hakkını sonlandıran aksiyonundan ötürü takdiri indirim yapılmasının hakkaniyetli görülmediği belirtildi.