Rusya’yı sarsan kuşkulu vefat: Dugin’in kızının bulunduğu araçta patlama

Rus siyaset bilimci Alexander Dugin’in kızı Darya Dugina’nın Cumartesi gecesi seyahat ettiği arabanın Moskova bölgesinde patlaması sonucu hayatını kaybetti.

CNN International ‘Ukrayna işgalinin manevi babası’ olarak tanımladığı Dugin’in araçta olmadığını lakin aracın ona ilişkin olduğunu sayfalarına taşıdı.

Rus devlet haber ajansı TASS’ın haberine nazaran ise Dugina’nın içinde olduğu araç bir patlamanın akabinde alevler içerisinde kaldı.

Russky Gorizont (Rus Ufku) toplumsal hareketinin lideri ve Dugina ailesinin yakın dostu Andrei Krasnov TASS’a yaptığı açıklamada, ‘Alevler onu büsbütün sardı. Yüksek süratte gittiği için denetimini kaybetti ve yolun karşı tarafına uçtu’ dedi.

Krasnov, TASS’a Dugina’yı şahsen tanıdığını ve seyahat ettiği otomobilin babasına ilişkin olduğunu söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rusya Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Soruşturmaya nazaran, 20 Ağustos günü saat 21:00 sularında Moskova’nın Bolshie Vyazyomy kasabası yakınlarında, arabaya yerleştirilmiş bir patlayıcı infilak etti ve akabinde otomobil alev aldı. Aracı kullanan bayan, olay yerinde hayatını kaybetti. Ölen bayanın gazeteci ve siyaset bilimci Darya Dugin olduğu belirlendi” denildi. Soruşturma komitesi, bölgede incelemelerin sürdüğü, geniş çaplı soruşturma başlatıldığını duyurdu.

HEDEF BABASI MIYDI?

Alexander Dugin’in de araçta yer alacağı lakin son anda bu kararını değiştirdiği de ortaya atılan savlar ortasında.

Rus basınına nazaran, yetkililer suikast ihtimali üzerinde duruyor. Aracın Alexander Dugin’e ilişkin olması ise ‘asıl amaç baba mıydı’ sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Dugin, ‘Putin’in Rasputini’, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin mimarı ya da ‘manevi babası’ olarak gösteriliyor.

Aşırı sağcı bir Rus muharrir ve ideolog olan Dugin’in Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin üzerinde değerli bir tesire sahip olduğu tez ediliyor ve sıklıkla ‘Putin’in Beyni’ olarak tanımlanıyor.