“Rusya çatışmanın tarafı değil”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Donbas krizini çözmek için Putin ile görüşme teklifine dair bir açıklama da Kremlin’den geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Donbas’taki çatışmaların tarafı olmadığının altını çizerek Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’le Donbas’taki çatışmaları konuşamayacağını, sadece ikili ilişkileri istişare edebileceğini söyledi.

Günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Putin ve Zelenskiy arasındaki olası diyaloğun içeriğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Kremlin’in Zelenskiy’in Putin’le diyalog kurma inisiyatifini memnuniyetle karşıladığını ancak Donbas’taki durumun bu görüşmenin konusu olamayacağını kaydeden Peskov, Rusya’nın bu çatışmanın tarafı olmadığını vurguladı.

“Rusya ve Ukrayna Devlet Başkanları arasındaki diyalog, sadece ikili ilişkilerdeki sorunları kapsayabilir. Yani bu diyalog, Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmalara çözüm bulma amacından yola çıkılarak gerçekleştirilemez” diyen Peskov, Kiev için tek doğru adımın, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk’la doğrudan diyalog kurmak ve Minsk anlaşmalarını uygulamak olacağını savundu.

Görüşme teklifine Kremlin’den önce bizzat Putin yanıt vermişti. Rus lider, kendisine Donbas’ta görüşme teklifi yapan Zelenskiy’le Moskova’da “ikili ilişkileri görüşmeye her zaman hazır olduğunu” söylemişti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir