Rize’yi sekiz ayda bir milyondan fazla turist ziyaret etti

Geçtiğimiz yıl ki turizm döneminin ağır yağışlı geçmesi ve yaşanan sel afetlerine karşın ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı 800 bin olarak gerçekleşirken, Rize’yi bu yılın birinci 8 ayında 1 milyon 37 bin 616 kişi ziyaret etti.
Rize-Artvin Havalimanı’nın hizmete girmesinin bu yaz döneminde turizmin hareketli geçmesinde tesirli olduğu belirtilirken, başta Ayder Yaylası olmak üzere turizm merkezlerine 931 bin 913’ü yerli, 105 bin 703’ü ise yabancı olmak üzere 1 milyon 37 bin 616 turist gezdi. Rize’de turist sayısının yıl sonuna kadar 1,5 milyonun üzerine çıkması hedefleniyor.

Turistlerin Ayder Yaylası’ndan sonra bölgede en fazla ilgili gösterdikleri yerin ise 29 metrelik dev çay bardağı ile dikkat çeken Rize kent merkezindeki Çay Çarşısı olduğu belirtildi. Günde binlerce yerli ve yabancı turistin gezdiği dev çay bardağı birebir vakitte fotoğraf tutkunlarının da ilgi odağı oldu. Dev çay bardağının seyir terasına çıkan ziyaretçiler buradan kenti fotoğrafladı, çay bardağı binasının önünde ise çektikleri fotoğraflar ve öz çekimlerle o anı ölümsüzleştirdi. Rize’nin vizyon projesi olan Dev Çay Barağı formunda binanın içerisinde bulunan 13D sinema ise konuklarına çayın topraktan bardağa serüvenini anlattı. Çayın serüvenini sinemada duyu organları ile hisseden konuklar sepetten Rize bezine, tereyağından coğrafik işaretli Anzer Balı’na kadar kente has eserleri bu çarşıdan temin edebildi.