Prens Selman: Kaşıkçı, Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki azaplar üzere bir küsurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden, dün Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü. Görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, İstanbul’da öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetini ikili görüşmede gündeme getirdiğini ve Kaşıkçı’nın öldürülmesinde Selman’ın şahsi sorumluluğu olduğunu kendisine söylediğini belirtti.

Medyascope’un Reuters’dan aktardığına nazaran bir Suudi yetkili, görüşmede Prens Selman’ın Biden’a Kaşıkçı’nın öldürülmesi üzere yanılgıları engellemeye çalıştığını ancak ABD’nin de Irak başta olmak üzere birçok kusur yaptığını söylediğini söz etti.

BIDEN: SELMAN’IN ŞAHSİ SORUMLULUĞU VAR

Veliaht Prens Selman’ın kendisine kelam konusu cinayette ferdî olarak bir sorumluluğu bulunmadığını söylediğini aktaran Biden, kendisinin de buna karşılık olarak şahsi sorumluluğu olduğuna inandığını tabir ettiğini söylemişti.

Bir Amerikan liderinin insan hakları konusunda sessiz kalmasının Amerikan bedelleriyle örtüşmediğini belirterek, “Kaşıkçı’nın başına gelenler feciydi. (Kendisine) Bir daha bu türlü bir şey olması halinde karşılığını ziyadesiyle alacaklarını net bir formda tabir ettim” demişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmesinin akabinde yaptığı basın toplantısında, İstanbul’da öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetinde Selman’ın şahsi sorumluluğu olduğunu belirtmesi üzerine Riyad’dan karşılık gecikmedi. Selman’ın, Biden’a, ABD’nin başta Irak olmak üzere Ortadoğu’da kusurlar yaptığını söylediği belirtildi.

SELMAN: KAŞIKÇI, EBU GUREYB CEZAEVİ’NDEKİ AZAPLAR ÜZERE HATAYDI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir, “Biden Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdi. Veliaht Prens Selman bu mevzunun Suudi Arabistan için acı verici olduğunu ve müthiş bir kusur olduğunu söyledi” dedi.

Selman’ın Biden’a, diğer ülkelerin de bu cins kusurlar yapabildiğini, Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki azapların de Kaşıkçı cinayetindeki üzere bir kusur olduğunu aktardığı belirtildi.

Selman’ın Filistin kökenli Amerikan vatandaşı gazeteci Sevecen Ebu Akile’nin de Batı Şeria’da İsrail askerleri tarafından öldürülmesini de gündeme getirdiği aktarıldı.

Veliaht Prens Selman’ın “başka ülkelere çeşitli kıymetleri dayatmanın geri tepeceği” ikazında bulunduğunu belirten Jubeir, Selman’ın Biden’a, “ABD’nin başarısız olduğu Afganistan ve Irak’ta görüldüğü üzere karşı tarafa güç kullanarak dayatmada bulunmak karşıt reaksiyon yaratabilir” dediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)