NASA, Ay’a Gidecek Astronotların Yeni Kıyafetini Tanıttı

NASA’nın insanlığı yeniden Ay’a taşıyacak Artemis görevlerinin ilki Kasım 2022’de başladı. İlk iki görev insansız olarak gerçekleştirilecekken, üçüncü görevde astronotların Ay’a yeniden ayak basması hedeflenecek.

Astronotların bu görevde giyecekleri kıyafetleri hakkında ilk detaylar geçtiğimiz aylarda paylaşılmış olsa da tasarımı ve son hali gösterilmemişti. Fakat bugün beklenen duyuru geldi. NASA, Houston Uzay Merkezi’nde gerçekleştirdiği etkinlikte yeni astronot kıyafetlerini gösterdi.

İnsanlık, 50 yıl sonra Ay’a bu kıyafetlerle ayak basacak:

NASA ve özel uzay şirketi Axiom Space tarafından geliştirilen kıyafet, şu anlık prototip aşamasında. Dolayısıyla yukarıda gördüğümüz tasarımın, üçüncü göreve kadar kısmen değişmesini bekleyebiliriz.

1972’deki son Ay görevinde bu kıyafetler giyilmişti:

Kostüm, astronotlara neler sunacak?

NASA’nın yeni astronot kıyafeti, bugüne kadar kullanılan kıyafetlerde pek sağlanamayan hareket kabiliyeti ve esnekliği sunacak. Ayrıca kıyafet, NASA’nın açıklamasına göre ABD kadın ve erkek vatandaşlarının %90’ına uyumlu olacak. Bu da astronotların kıyafeti giymek için özel antrenmanlar ve beslenme programlarını takip etme zorunluluğunu nispeten ortadan kaldıracak.

Kıyafette bulunacak hayat destek sistemleri, basınç iç kıyafetleri ve elektronik sistemler Axiom Space tarafından geliştirilmeye devam edecek. Kıyafetin tasarımı, geliştirilmesi, sertifikalandırılması, üretimi ve uçuş eğitimlerinin verilmesi gibi süreçlerin tamamı da Axiom Space’e emanet edilmiş durumda.

Artemis III görevi ne zaman?

Artemis III görevi için net bir tarih verilemiyor. Fakat NASA, görevi 2025 yılı içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir