Mühürlenen Sinpaş’da çalışmalara karşı çıkan çevrecilere gözaltı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde mahkeme kararıyla durdurulan inşaatın devam etmemesi için dün gece nöbet tutan çevreciler bugün öğlen saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Sinpaş GYO’nun bağlı paydaşlığı Kızılbük GYO yasa gereği ÇED gereklidir raporunun akabinde KAP’a yaptığı açıklamada, Marmaris Kızılbük Projesi’nin inşaat faaliyetlerini süreksiz olarak durdurulduğunu duyurmuştu.

Faaliyeti mühürlenen yerde inşaatın devam ettiğinin görülmesi üzerine çevrecilerin dün(pazartesi) gece başlattıkları nöbetin akabinde bugün polis tarafından gözaltına alınanlar oldu.

MARMARİS KIZILBÜK PROJESİ’NDE İNŞAAT DURDU

Sinpaş GYO’nun bağlı iştiraki Kızılbük GYO, KAP’a yaptığı açıklamada, Marmaris Kızılbük Projesi’nin inşaat faaliyetlerini süreksiz olarak durdurduğunu duyurmuştu. “Kızılbük GYO, Marmaris Kızılbük Projesi inşaat faaliyetlerini süreksiz olarak durdurdu” formundaki açıklamada, şirketten mevzu ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’nu (KAP) yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“KAP aracılığıyla 4 Ağustos 2022’de yapmış olduğumuz Özel Durum Açıklamamızda bahsi geçen, Muğla 3. Yönetim Mahkemesi tarafından verilen “Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) Raporu Gerekli Değildir” kararının iptali sonrasında şirketimiz tarafından Danıştay nezdinde temyiz edilmiştir. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma talebimize verilecek kararı netleşene yahut yeni hazırlanacak ÇED raporunun onaylanmasına kadar şantiyemizdeki yapı inşaat faaliyetleri şirketimiz tarafından durdurulmuştur.”

Öte yandan, karar sonrası Kızılbük GYO’nun borsadaki paylarında 9 günlük düşüş yüzde 59’u buldu. Geçen ay 87.4 TL’yi gören pay, bu sabah saatleri prestijiyle 36.02 TL’ye kadar indi.

SİNPAŞ DAVAYI KAYBETMİŞTİ

Öte yandan, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ait “çevresel tesir kıymetlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davada gerekçeli karar geçen hafta çıkmıştı ve mahkeme kararın iptaline karar vermişti.
Buna nazaran kelam konusu kararda, projenin otel ve konut projelerini bir ortada kapsamasından ötürü ÇED’den muaf tutulamayacağı tabir edilmişti.

Marmaris’teki Kızılbük Koyu’nda yaklaşık 30 yıl evvel başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel-devre mülk projesinin üretimi, kamuoyunun yansısına karşın devam ediyordu.

MÜHÜRLENMESİNE KARŞIN İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Marmaris Kent Kurulu Ekolojik Gayret Komitesi üyeleri dün inşaatın durdurulması gerektiğini ve bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek üzere bölgeye gittiklerinde çalışmaların devam ettiğini duyurarak nöbete başlamıştı.

Bu durumu,  “Sinpaş KAP’a da inşaatın durdurulduğunu duyurmasına karşın denetim hedefiyle geldiğimizde bir tanker içeriye girmek üzereydi. Girmesini engelledik. Çalışanlardan da bu sabah için çalışmalarına devam edeceklerini duyduk. Süratle toplanıp nöbet tutma kararı verdik. Buradaki alanı müdafaaya devam edeceğiz. Burada maddelerin uygulandığını görünceye kadar ayrılmayacağız. Marmarislilerden bize takviye olmalarını rica ediyoruz” açıklaması yapılmıştı.

Bugün öğlen saatlerinde ise nöbete devam eden çevrecilerden kimileri polis tarafından gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü.