Muhalefet eleştiriyor, iktidar durmuyor: 5.7 milyarlık bir zımnî ihale daha

AKP beğenilen müteahhitleri Makyol ve Kalyon’un alt şirketi İspa iştirakine 5.7 milyarlık karayolu üretim işini kimselere duyurmadan, bilinmeyen gizli ihaleyle verdi.

Şile-Ağva ve Ağva-Kandıra otoyollarında imal işi için 6 Temmuz’da kamuoyunda ‘adrese teslim’ olarak bilinen 21/b yoluyla ihale yapıldı.

Kamuya duyurulmayan ihaleye özel olarak davet edilen 4 şirket teklif verdi. İhaleyi 5 milyar 763 milyon 403 bin 909 lira bedelle Makyol ve İspa paydaşlığı kazandı.

İhaleyi, muhalefet tarafından ‘5’li çete’ olarak anılan şirketler ortasında bulunan Makyol ile birlikte Kalyon’un alt şirketi İspa aldı.

Sözleşmeye nazaran 15 Ağustos’ta başlayan ve 300 gün sürecek iş, 10 Haziran 2023’te son bulacak. Bu şirketlerin kasasına bir yıldan az müddette 6 milyar liraya yakın para girecek.

KÖPRÜ, HAVAALANI İHALELERİNİ DE ALMIŞTI 

Makyol’un idare şurasında Mehmet Ali Çebi, Savaş Çebi, İstek Abas, Saffet Çebi ve Adnan Çebi yer alıyor.

Makyol yeniden bir ortakla birlikte 2021’de Karayolları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği FSM Köprüsü’nün askı halatları değişim işini 508 milyon liraya almıştı.

Daha sonra iptal edilen Sabiha Gökçen Havaalanı ikinci pist ihalesi de 1 milyar 397 milyona yeniden tıpkı şirkete verilmişti.

Osmangazi Köprüsü de 1,2 milyar dolara Makyol’un da içinde yer aldığı konsorsiyuma verilmişti.

Şirket, AKP periyodunda İBB ihalelerinin de gediklisi olmuş, bu ihalelerden milyarlarca lira kazanmıştı.

KILIÇDAROĞLU: “TARİHİNİN EN BÜYÜK KAYNAK TRANSFERİ” 

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet tarihinin en büyük kaynak transferini yaşıyoruz. Büyük ihalelere çağırıyorlar, sana verdim diyor ihaleyi. Kanunların hiçbir ehemmiyeti yok. Biz bunlara beşli çete diyoruz” demiş, birtakım ortacılar yoluyla 5’li çete olarak anılan şirketlerden Kılıçdaroğlu’na görüşme daveti geldiği basına yansımıştı.

Kılıçdaroğlu bunun üzerine de “5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding, piyasa, kim olursa olsun pişman olur; bu bu türlü biline. Artık varsa yüreğiniz, gelin beni ikna edin. Lakin haber yollamayı bırakın” açıklamasını yapmıştı.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 2005-2022 yılları ortasında Makyol ve Kalyon’un da içinde bulunduğu 11 şirketin aldığı 444 ihalenin yalnızca yüzde 19’unun açık ihaleyle yapıldığını açıklamıştı.