Mogadişu’da yeni hükümet kuruldu

Somali’de Mogadişu idaresi Başbakanı Hamza Abdi Barre, başbakanlığa gelişinden 38 gün sonra yeni hükümetin kurulduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud 15 Haziran’da Mogadişu idaresi başbakanı olarak Barre’yi atamış ve hükümeti kurmasını istemişti lakin yeni başbakan 30 günlük vazife mühleti boyunca kabine listesi oluşturamamıştı.

Başbakanlık Ofisi Sözcüsü Ferhan Muhammed Cimal, Başbakan Barre tarafından salı günü yayımlanan bildiriyi okuyarak kabinenin 75 üyeden oluşacağını duyurdu.

26 bakan, 24 eyalet bakanı ve 25 bakan yardımcısından oluşacak kabine listesinin parlamento tarafından onaylanması bekleniyor. Listenin parlamentodan geçmesi durumunda kabine üyeleri resmi bir formda vazifeye başlayacak.

Yeni hükümeti, son 40 yıl içerisinde meydana gelen en büyük kuraklık, besin krizi ve cihat yanlısı kümelerin ülkede artan varlığı üzere zorluklar bekliyor.

Yeni kurulan hükümet içerisinde El Esas’ın Doğu Afrika kolu Eş Şebab’ın eski sözcüsü ve üst seviye başkanı Muhtar Robov “Vakıflar ve Din İşleri Bakanı” olarak atanması dikkat çekti.

KAYNAK: MEPA NEWS