Miçotakis’ten Erdoğan mesajı

“ONUNLA BİR ARAYA GELECEĞİM, KONUŞMAMIZ GEREKİYOR”

“Erdoğan ile bir araya geleceğim. Görüşme olacak çünkü konuşmamız gerekiyor.” Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek istediğini bu sözlerle duyurdu. Bir televizyon kanalına konuşan Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi. Sorunların çözümü için tek çerçevenin uluslararası hukuk olduğunu savundu. “Türk-Yunan ilişkileri artık Türkiye-Avrupa ilişkilerine dönüştü” dedi.

Yunanistan Başbakanı’na Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği soruldu. Miçotakis bu soruya, “Erdoğan ile bir araya geleceğim. Bunun ne zaman olacağını söyleyecek durumda değilim. Görüşme olacak çünkü konuşmamız gerekiyor. Görüşmenin gecikmeyeceğine inanıyorum” yanıtını verdi.

“TAHRİKİ CEVAPSIZ BIRAKMADI, KUSURSUZ BİR ZİYARETTİ”

Miçotakis, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara ziyaretini de değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dendias’ın tartışığı ziyaretin “kusursuz” olduğunu öne sürdü. “Kamu önündeki tartışmalar belki nadirdir ancak aynı zamanda da yararlı olabilir. Çünkü dostluk başka alışveriş başka. Biz, uluslararası ilişkilerimizde uluslararası hukuk kurallarından başka bir şey istemiyoruz. Kimsenin amacı kavga etmek değildi. Verilen talimat hiçbir tahriki yanıtsız bırakmamaktı. Diyalog çerçevesi mevcuttur. İstikşafi görüşmeler devam edecek ve diyalog kesilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir