Mesken sahipleri yüzde 25’lik kira artış hududunu uygulamıyor

Kira artışına sınırlama getiren yeni yasal düzenleme 11 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Buna nazaran 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri ortasında yenilenen kira devirlerinde uygulanacak kira bedeline ait muahedeler, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini geçemeyecek.

Yapılan düzenlemelere rağmen Eskişehir’de konut kiraları, son bir yılda yüzde 100’den daha fazla artış gösterdi. Konut sahiplerinin “Ya meskenden çıkın ya da artırımı kabul edin” telaffuzlarına karşı çaresiz kalan öğrenciler, konut sahipleri ve emlakçıların bu halinden rahatsız olduklarını lisana getirdiler.

“EV SAHİBİM YÜZDE 100 ARTIRIM YAPMAK İSTEDİ”

İlk kira kontratımda 950 TL yazıyor. Lakin mesken sahibim yaklaşık 5 gün evvel yüzde 100 artırım yapmak istedi. Bunun üzerine kendisiyle tartıştık. Bana kalırsa kendisi beni meskenden çıkarabilmek ismine bu türlü bir yola başvurdu. Zira binamızda başka dairelerin kiralık bedelleri 3 bin TL ve 4 bin TL civarında seyrediyor. Hatta eşyalı meskenler çok daha uçuk fiyatlarda. Pozisyonuna bağlı olarak da tesiri olduğunu düşünüyorum.

Eskişehir’de öğrenci olan arkadaşlarımın neredeyse tamamı bu düşünceyi yaşıyor. Konut sahiplerinin şöyle bir şuuru olması gerektiğini düşünüyorum. Konut sahiplerinin birçoklarının üç yahut daha fazla konutu var ve birçoklarının mesleklerinden kaynaklı ek geliri var. Onlar için 100 TL yahut 200 TL üzere sayılar çok bir şey değiştirmiyor. Lakin öğrenciler tarafından bakarsak, bu farklar bizim bir haftalık geçimimiz manasına geliyor.

Ev sahiplerinin tamamı için bunu söylemem lakin genel olarak daha anlayışlı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bilhassa de öğrencilere karşı. Konut sahibim yüzde 25 kira artırımını bilmiyordu. ‘Yüzde 25’lik bir hudut neden var?’ dedi. Kanunları gönderdim ve durumu anlatmaya çalıştım. Bu olaydan sonra kendisi bana yanıt vermedi. Aramalarıma dahi geri dönmedi.

“EV SAHİBİ ‘YA ÇIKIN YA DA BU PARAYLA KALIRSINIZ’ DEDİ”

Osmangazi Üniversitesinde öğrenci olan kiracı Yunus Cankara, 4 yıldır birebir konutta kaldığını söz etti. Mesken sahibinin bir yıldır kiraya daima artırım yaptığını belirten Cankara şöyle konuştu:

İlk buraya geldiğimde 800 TL’ye kirada kalıyorduk. Birinci yıllarda bin 100 TL’ye çıktı. Süratli bir halde bin 500 TL oldu. Artık de 2 bin 500 TL’ye kalıyoruz. Mecburiyetten kaldık. Zira etrafımızdaki fiyatlar da ziyadesiyle yüksek. O meskenlerin eşyası da yoktu. Bizim şu an meskenimiz eşyalı. Bu yüzden konut sahibinin arttırdığı fiyatı kabul etmek zorunda kaldık.

Başlarda mesken sahibinin çıkmamız tarafında bir talebi olmadı fakat imalarda bulunuyordu. En sonunda ‘Evden çıkın’ dedi. Biz kendisine kanunu söyledik. Yüzde 25 arttırabileceğini ilettik. O bunu kabul etmedi. ‘Ya çıkın, ya da bu parayla kalırsınız’ dedi. Bizim de dermanımız kalmadı. Ayrıyeten konut sahibinin artırım yapmasının sebeplerinden birisi, etraftaki meskenlerin kiralarını öğrenmesi oldu.

Kira artışlarında emlakçıların hissesi çok büyük. Mesken sahiplerini arayarak, başka konutların fiyatlarına nazaran kira artışı yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Okulumda bulunan birden fazla arkadaşım bu sorunu yaşıyor. Onların da konutları son bir yılda yüzde 100 yahut yüzde 150 üzere artışlara maruz kaldı.