Kupon yerlerde ‘adrese teslim’ kuşkusu

Ülkenin en kıymetli kıyılarıyla yaylalarında bulunan Hazine topraklarının 49 yıllığına tahsisi için yalnızca 1 aylık müddet verilmesi, ‘adrese teslim’ kuşkularına yol açtı.

Başta Bodrum, Çeşme, Kemer, Alanya olmak üzere Türkiye’nin en bedelli turizm bölgelerinde bulunan Hazine yerlerinin turizmcilere 49 yıllığına tahsisi için yayımlanan ilanda müracaat mühletinin 1 ay ile sonlandırılması turizm kesiminde büyük kuşku yarattı. Hiçbir yatırımcının bir ay üzere kısa bir mühlet içerisinde bin yataklı devasa otel ve tatil köyü planı yapamayacağını belirten turizmciler, kupon arsa ve toprakların evvelce belirlenmiş şirketlere ‘adrese teslim’ prosedürle verileceği telaşı taşıdıklarını bildirdiler.

Çeşme Etraf Platformu ismine açıklama yapan Dr. Ahmet Güler, “1 aylık müddet kuralı göz önüne alındığında alıcıların daha şimdiden muhakkak olduğu, ihalenin ‘adrese teslim’ bir tahsis üzere göründüğü akıllara geliyor” dedi. Güler, yapılacak acil tahsislerle Çeşme’nin turizm ismi altında talan edileceği tezinde bulundu.

Ülke genelinde yerli ve yabancı yatırımcılara tahsis edilecek 51 kamu yerinden 3’ünün Çeşme Alaçatı’da denize sıfır bir alanda bulunduğunu belirten Dr. Güler, “İzmir’in Çeşme, Menderes ve Selçuk ilçelerinde denize sıfır 11 farklı parsel ilana çıktı. Çeşme Alaçatı’nın en değerli 3 kamu yerlerine 3 adet 4 ila 5 yıldızlı oteller yapılacak. Alaçatı Port civarında biri 300, oburu 650 yataklı ve son parsele de 1.500 yataklı otel yapılacak” dedi.

“BELEK’TE PLAJ KALMIYOR”

18 Temmuz 2022’de ilan edilen ihaleye katılacak firmalardan en geç 19 Ağustos 2022’ye kadar tekliflerini bakanlığa iletmelerinin istendiğine dikkat çeken Dr. Güler, şu argüman ve ikazlarda bulundu:

* “İşin garip tarafı, bu ilamın 18 Temmuz’da yayınlanmış olması. 1.500 yataklı bir otelin planlanması, finansmanının sağlanması, ekonomik verimlilik hesaplanması bir ay içinde olacak iş değil. Bu tıp planlamalar 1-2 sene sürüyor. ‘Yerli ve yabancılara tahsis edilecek’ denilmiş. Hangi yabancı yatırımcı 1 aylık müddet içinde tüm hazırlığını yapıp bu ihaleye katılabilir? Türkiye’de şirket kurması bile 2-3 ay sürer. Bütün bunlar göz önüne alındığında alıcıların daha şimdiden belirli olduğu, ihalenin ‘adrese teslim’ bir tahsis üzere göründüğü akıllara geliyor. Bakalım bu kupon bedelli topraklar kimlere bila bedel gidecek?”

Türkiye’nin en lüks otel ve tatil köylerinin yer aldığı Antalya’nın Belek bölgesinde halkın fiyatsız denize girebildiği tek alanın da tahsis kapsamına alındığı bildirildi. Tahsis listesine nazaran Belek’te orman alanı olarak görünen 3 başka parselden birine 5 yıldızlı 1.200 yataklı lüks otel, başka ikisine ise günübirlik tesis yapılacak. Tahsis hakkını elde eden firmaların halkın hala fiyatsız denize girebildiği plajlara günübirlik tesis kurup işleteceği, hasebiyle halkın artık Belek’te denize fiyatsız girme imkanının kalmayacağı tabir edildi.