Kudüs’te tansiyon düşmüyor

İsrail, Ramazan ayında şiddetin dozunu daha da artırdı. Bölgedeki tansiyon yeniden yükseldi. İsrail polisi Doğu Kudüs’te teravih namazı sonrası toplanan Filistinlilere müdahalede bulundu. Kalabalığı dağıtmak için ses bombası ve atlı polisler devreye girdi. Filistinliler ise İsrail polisine taş ve havai fişekle karşılık verdi. Polisin sert müdahalesinde onlarca Filistinli yaralandı.

Olaylar, Doğu Kudüs’teki diğer bölgelere de yayıldı. Filistinli gençler, Eski Şehir bölgesinde yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla İseviye mahallesi ile Zeytindağı bölgesinde gösteri düzenledi. İsrail polisinin bu protestolara müdahalesi de sert oldu.

Doğu Kudüs’te tansiyon her geçen gün artarken, İsrail savaş uçakları ve tankları abluka altındaki Gazze Şeridi’nde de Hamas’a ait bazı noktaları vurdu. İsrail, saldırıların Gazze’den atılan roket mermileri nedeniyle gerçekleştirildiğini duyurdu. Bölgede günlerdir devam eden çatışmaların ardından Direniş Grupları Ortak Odası yazılı açıklama yayınlayarak İsrail’e gözdağı verdi. Açıklamada, “Başkentimiz Kudüs, orada yaşayan halk ve kutsal mekanlarımız kırmızı çizgimizdir. Düşman, bunlara yönelik eylemlerin yansımalarının büyük olacağını ve bunun bedelini ağır ödeyeceğini bilsin.” ifadesi kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir