Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze merasiminin detayları belirli oldu: ‘Tam 4 gün boyunca…’

Kraliçe Elizabeth, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını yitirdi. Babası Kral 6’ncı George’un vefatından sonra 6 Şubat 1952’de tahta çıkan ve 70 yıl boyunca karar süren Elizabeth’in, cenaze merasimine dair detaylar da netleşmeye başladı.

Buckingham Sarayı, Londra’daki Westminster Kilisesi’nde gerçekleşecek merasimin, 19 Eylül’de TSİ 13.00’te yapılacağını duyurdu.

NAAŞI EDINBURGH’A GÖTÜRÜLECEK

Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip 1947’de, tarih boyunca hükümdarların ve kraliçelerin taç giyme merasimlerine de konut sahipliği yapan bu kilisede evlenmişlerdi.

Kraliçe’nin naaşı evvel hayatını yitirdiği İskoçya’daki Balmoral şatosundan Edinburgh’daki Holyroodhouse Sarayı’na götürülecek. Naaş, pazartesi günü Giles Katedrali’ne götürülerek halkın ziyaretine açılacak. Buradaki merasime Kral 3. Charles ve Kraliyet ailesi üyeleri de katılacak.

TÖRENE KRALİYET AİLESİ DE KATILACAK

Kraliçe’nin tabutu, salı günü kızı Prenses Anne’nin refakatinde Londra’ya getirilecek. Tıpkı gün Kraliçe’nin naaşı Buckingham Sarayı’ndaki Taht Odası’na yerleştirilecek.

14 Eylül Çarşamba günü ise Kraliçe Elizabeth’in naaşı Parlamento’nun bulunduğu Westminster Sarayı’na merasimle taşınacak. Kraliçe’nin naaşı taşınırken merasim alayına Kraliyet ailesi de katılacak.

NAAŞI 4 GÜN BOYUNCA HALKIN ZİYARETİNE AÇIK OLACAK

2. Elizabeth’in naaşı, 4 gün boyunca Westminster Sarayı’nda halkın ziyaretine açık olacak. Akabinde Kraliçe 19 Eylül’de Westminster kilisesinde resmi devlet merasimiyle son seyahate uğurlanacak.

Dünyanın dört bir yanından devlet liderlerinin da yer alacağı merasime yaklaşık 2 bin kişilik üst seviye protokolün iştiraki bekleniyor.

İngiltere’nin yeni hükümdarı olan Kral 3. Charles, Kraliçe’nin cenaze merasiminin yapılacağı günün ülkede resmi tatil edilmesine karar verdi.

Cenaze merasiminin ve resmi tatil gününün sona ermesiyle ülkede matem sürecinin de tamamlanması bekleniyor.