Kolombiya’da vergi reformu kaosu

Gözyaşartıcı gazla polis müdahalesi, havada uçuşan taşlar… Yeni vergi düzenlemesi Güney Amerika ülkesi Kolombiya’yı karıştırdı. Başkent Bogota’da binlerce kişi, Devlet Başkanı Ivan Duque’nin tartışma yaratan vergi reformunu protesto etmek için sokağa döküldü. Sendikaların ulusal grev kararı aldığı ülkede, polisle eylemciler arasında çatışmalar yaşandı. Polis hükümete tepki gösteren kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Göstericiler de polise taş atarak karşılık verdi.

Başkent Bogota’nın yanısıra birçok şehirde yapılan gösterilerde olaylar çıktı. Güvenlik güçlerinin ülkede kontrolü yeniden sağladığı günün sonunda 23’ü polis 43 kişi yaralandı. Onlarca gösterici gözaltına alındı, polis araçları zarar gördü.

Hükümetin halkı sokağa döken yeni vergi reformuna göre, en az 3 milyon asgari ücretli işçi gelirleri nedeniyle şu anda muaf olduğu gelir beyannamesini sunmak zorunda kalacak. Çok düşük ücret aldıkları için vergiden muaf olan milyonlarca işçinin vergi ödemek zorunda kalması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir