Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: 6 ölü

Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki tartışmalı bölgede çatışma çıktı. Su dağıtım şebekesini kontrol etme nedeniyle başlayan gerginlik, iki ülke halkının birbirini taşlamasıyla devam etti.

Devreye iki ülkenin sınır birliklerinin girmesiyle ise tansiyon yükseldi, bölgeye iki taraftan zırhlı araçlarla sevkiyat yapıldı.

Çatışmanın yaşandığı yakın köylerde çocuk ve kadınlar tahliye edildi. Bölgede çatışmanın sona erdirilmesi için Başbakan Birinci Yardımcı Artem Novikov’un başkanlığında kurulan çalışma grubu bölgeye gitti. Yerel yönetim temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Yerel medya, sınırdaki çatışmaların gece saatlerinde sona erdiğini duyurdu.

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki 970 kilometrelik sınırdan sadece 503 kilometresi belli olan Kırgizistan’ın güney batısındaki Batken bölgesi 525 bin nüfus, 3 şehir ve 189 köyden oluşuyor.

Tacik ve Kırgız halkının yoğun yaşadığı bölgedeki tek karayolu arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma, kaçakçılık, ortak yol kullanımı ve sınırda izinsiz geçişler gibi nedenlerle gerginlik yaşanması üzerine sık sık ulaşıma kapatılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir