Jovenel Moise suikastının şüphelisi, Türkiye’den çıkamıyor

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin 6-7 Temmuz 2021 gecesi vefatıyla sonuçlanan suikastta yer sağlamakla suçlanarak kırmızı bültenle aranan Ürdün asıllı Samır Nasrı Salem Handal, 15 Kasım 2021’de İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden Ürdün’e İstanbul üzerinden aktarmalı olarak giderken saat 06.55’te havalimanında gözaltına alınan Handal, Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen talimat doğrultusundaki süreksiz tutuklama talimatına istinaden Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

6 Temmuz’da hudut dışı edilecekti

İade davası kapsamında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu yargılanan Samır Handal’ın oy çokluğuyla 4 Temmuz 2022’de Haiti’ye iadesinin reddine ve tahliyesine karar verdi.

Sincan 1 Nolu Cezaevi’nden tahliye edilen Handal, Fatih Şehit Cüneyt Bursa Polis Merkezi Amirliği’ne götürüldü.

6458 sayılı Yabancılar ve Memleketler arası Muhafaza Kanunu’na nazaran hakkında süreç yapılan Handal hakkında Ankara Vilayet Göç Yönetimi, 6 Temmuz’da hudut dışı kararı ve hudut dışı edilene kadar da idari nezaret kararı verdi.

15 Temmuz’dan bu yana Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor

Akyurt Geri Gönderme Merkezi’ne alınan Samır Handal,  15 Temmuz’da hudut dışı edilmek üzere İstanbul Havalimanı’na götürüldü.

Pasaport masasında yapılan denetimde hudut kapıları sisteminde Interpol aramasıyla ilgili yasa dışı örgüt faaliyetleri kapsamındaki tahdit kodları bulunduğu gerekçesiyle Handal’ın çıkışına müsaade verilmedi.

Handal, 15 Temmuz’dan bu yana Kocaeli Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor.

‘Tahdit kodları kaldırılmadı’

Handal’ın avukatı Mahmut Barlas yazılı açıklama yaparak, müvekkili hakkındaki 15 Kasım 2021 tarihli kırmızı bülten kararının 20 Nisan 2022’de itirazları üzerine kaldırıldığını ve bunun Türk Interpol’üne, Adalet Bakanlığı Dış Münasebetler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’ne kendileri tarafından bildirildiğini, ancak  23 Nisan 2022’de Türk İnterpol’ünden gerekli iş ve süreçlerin yerine getirilebilmesi için öncelikle isimli makamlar nezdinde gereğinin yapılmasının uygun olacağını belirtilerek tahdit kodlarının kaldırılmadığını tabir etti.

“Müvekkilim, seyahat hürriyetinden mahrumdur”

DHA’ya konuşan avukat Barlas, müvekkilinin özgürlük hakkının kısıtlandığını belirterek “Mahkeme, iade talebinin kabul edilemez olduğuna karar verdi ve müvekkilimi tahliye etti. Bunun manası, iade için idari süreç başlamadan sona erdi. Müvekkilimin İnterpol kırmızı tüm dünyada kaldırılmış ve hiçbir hudut kapısında ismi geçmemesine karşın hukuka muhalif halde seyahat hürriyetinden yoksundur. Hukuken açıklanamaz ve asla kabul edilemez bu durum için bütün yasal haklarımızı kullanıyoruz.” dedi.

Kolombiyalı paralı asker grubu…

2017 yılında devlet başkanlığı misyonuna başlayan 53 yaşındaki Moise, konutunda silahlı hücuma uğrayarak hayatını kaybetmiş eşi de yaralanmıştı.

Suikastle ilgili en değerli zanlı olarak Kolombiyalı bir paralı asker kümesi öne çıkmıştı.

Suikastın şüphelilerinden biri Christian Emmanuel Sanon’du.

Handal’ın suikast ile bağlantısı

Sanon, suikasttan bir gün sonra tutuklandı.

Cinayeti tasarlayan isimlerden biri olarak suçlanan Sanon, suikasttan iki ay evvel Samir Handal’ın meskenini üç aylığına kiraladı ve iki ay boyunca burada yaşadı.

Haitili yetkililer bu nedenle Handal’ın suikast ile irtibatı olduğunu tez ediyordu.