İsveç’ten Ukrayna’ya dayanak: Askeri ve sivil yardım yapılacak

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, İsveç‘in başşehri Stockholm’de bir ortaya gelerek yeni bahisleri görüştü.

Magdalena Andersson, Ukrayna‘ya yapılacak askeri ve sivil yardıma değindi.

Andersson, “Askeri savunma ve ülkenin tekrar inşası için sivil alanda kullanılmak üzere 1 milyar kron daha yardım yapmaya hazırlanıyoruz. Evvelce yaptığımız yardımların bir gibisi olacak. Rusya savaşı hepimizi derinden etkiledi. Bunun bedelini de Ukraynalı siviller ödedi. Bundan ötürü da Rusya’yı kınıyorum” tabirlerini kullandı.

Dmitro Kuleba da savaş devam ettiği sürece daha fazla yardım ve silah isteyeceklerini kaydetti.

Kuleba, Ukrayna’nın güneyinde bulunan Rusya denetimindeki Zaporijya nükleer santralinde oluşabilecek bir felaketin tüm dünyayı tehdit edeceği konusunda ikazda bulunarak, “Rusya tüm dünyayı bir nükleer kaza riskine atıyor. Rusya’nın Zaporijya nükleer santralinden çekilmesini talep etmek için daima birlikte baskı yapmalıyız” dedi.

Ann Linde ise Ukrayna’ya verilen takviyenin güçlü olduğuna ve İsveç’in gerektiği sürece Ukrayna’nın yanında yer alacağına dikkati çekti.

İsveç hükümeti, 25 Mayıs’ta Ukrayna’ya 95 milyon avro askeri yardım göndereceğini duyurmuştu. Ukrayna’ya yüksek oranda askeri takviye verileceği, kapalılık nedeniyle dayanağın mahiyetinin açıklanmayacağı belirtilmişti.

İsveç, Ukrayna’ya daha evvel 5 bin AT4 tanksavar silah, 5 bin çelik yelek, 5 bin askeri kask ve 135 bin askere yetecek hazır besin göndermişti.