İstanbul’daki Kur’an kursunda cinsel istismar

İstanbul’da Kur’an kursunda eğitim gören 11 yaşındaki bir çocuğun nitelikli cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. 34 yaşındaki Kurs hocası Gökhan Altun’a yönelik 33 yıla kadar hapis talep edildi. Altun’un, aynı kursta başka bir çocuğa yönelik cinsel istismarı nedeni ile de tutuklu olduğu anlaşıldı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre; İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya göre 2009 doğumlu H. H., annesi tarafından Kur’an kursuna gönderildi. İstanbul Sultangazi’de bulunan kurs, İsmailağa Cemaati’ne bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteriyordu. 2020 yılı yazında, yatılı olarak kursta kalan H. H., üç ay kadar Kur’an öğrenmek üzere gittiği kursta istismara uğradı.

Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine götürülen H. H. için düzenlenen raporda çocuğun istismara uğradığı kaydedildi.

Hastane düzenlediği raporu ihbar olarak emniyete bildirdi. Yapılan bildirim üzerine soruşturma başlatıldı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında küçük çocuğun ifadesi, Çocuk İzleme Merkezi’nde alındı.

Anılan merkezde soruların sorulara ayrıntılı bir biçimde anlatan H. H., kurs hocası Gökhan Altun’un kendisine nitelikli cinsel istismarda bulunduğunu anlattı. Yaşadıklarına ilişkin ayrıntılı bir anlatımda bulunan H. H., “Bana yaptıklarını başka çocuklara da yapmasın istiyorum” dedi.

‘BUNLARI BAŞKANISA ANLATIRSAN ÖLDÜRÜRÜM’

Altun’un kendisine yönelik istismarı yanı sıra zaman zaman sopa ile de kendisini dövdüğünü anlatan H. H., benzer fiillerin kursta okuyan başka bazı arkadaşlarına da yapıldığını öğrendiğini anlattı. Küçük çocuk ayrıca, Altun’un kendisine “Bunları başkasına anlatırsan seni öldürürüm” dediğini de anlattı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Altun ise, suçlamaları kabul etmedi. Hazırlanan fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Fezlekede, Altun hakkında 33 yıla kadar hapis cezası istendi. Düzenlenen iddianameyi kabul eden mahkeme ilk duruşmayı geçen günlerde yaptı.

BİR ÇOCUĞU DAHA İSTİSMAR ETMİŞ

Öte yandan, Altun’un yine aynı kursta 9 yaşındaki başka bir öğrenciye karşı da benzer suçu işlediği anlaşıldı. Anılan davada 39 yıl hapis cezası verilen Altun tutuklu bulunuyor. Anılan davada, İstinaf Mahkemesi, sanık hakkında fazla ceza tayininde bulunulduğu gerekçesi ile kararı bozdu. Dosya yeniden, yargılamanın yapıldığı İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

‘KAMUYA YARARLI DERNEK’ STATÜSÜ

Bu arada, İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere göre, federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl vefat eden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı. 2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsü elde etti. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir