İngiltere’den sosyal medya boykotu

İNGİLİZ FUTBOL KULÜPLERİ HESAPLARINI 3 GÜN KAPATACAK

Facebook, Twitter, Instagram… Sosyal medya ortamında artan nefret söylemini azaltmaları için daha fazlasını yapmamakla suçlanıyor. Bu kapsamda ilk adım İngiltere Premier Lig’den geldi. İngiliz futbol kulüpleri sosyal medya hesaplarını 3 günlüğüne kapatma kararı aldı.

İngiltere Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, kulüpler 30 Nisan saat 15.00’te sosyal medya hesaplarını kapatacak ve bu boykot 3 Mayıs 23.59’a kadar sürecek. Açıklamada Premier Lig başta olmak üzere tüm liglerdeki takımların bu boykota katılacağı bildirildi.

SOSYAL MEDYADA NEFRET SÖYLEMİ ENGELLENSİN ÇAĞRISI

Çok sayıda İngiliz kulübünün şimdiden katılacağını duyurduğu protestonun amacı, sosyal medya şirketlerine çevrimiçi nefreti ortadan kaldırmaya yönelik daha fazlasını yapmaları gerektiğini vurgulamak olarak duyuruldu.

İngiliz futbol camiası taleplerini şubat ayında yayınlanan bir mektupla açıklamış, sosyal medyada saldırgan gönderilerin filtrelenmesi, engellenmesi ve hızlı bir şekilde kaldırılması ile birlikte yeni kayıtlar için iyileştirilmiş bir doğrulama sürecinin yapılması gerektiğini dile getirmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir