Helal turizm pazarında maksat Rus Müslümanlar

UĞUR DUYAN

Türkiye’nin stratejik üstünlük kurmaya çalıştığı helal eserler pazarının son yıllarda büyümeye başladığı pazarlardan biri de Rusya Federasyonu. Hala 25 milyon Müslümanın yaşadığı Rusya’da gelecek 10 yılda Müslümanların nüfusa oranının yüzde 30’u yakalaması öngörülüyor. Bu çerçevede öne çıkan kesimlerden biri helal turizm. Helal turizm konseptiyle hizmet veren Türkiye merkezli turizm ve sıhhat firmalarının Rusya genelinde tanıtım faaliyetlerini artırması halinde alternatif tatil seçenekleri arayan Rus Müslümanların tercihlerinin yönlendirilebileceği belirtiliyor. Turizmin yanı sıra ilaç, kozmetik, dokuma dalları de Türk firmalar için kıymetli bir helal pazar oluşturuyor.

FIRSATLARLA DOLU

Rusya Federasyonuna bağlı olan Tataristan, Başkurdistan, Çeçenistan, Dağıstan, İnguşetya, Kabardino-Balkarya, Karaçay-Çerkesya ve Kuzey Osetya-Alanya özerk cumhuriyetlerinin de nüfusunun çoğunluğu Müslüman. Bu da ülkedeki helal pazar potansiyelinin büyümesi açısından kıymetli. Rusya’da 2019’da 429 olan helal eser satan ünite sayısı ise 2020’de 602’ye kadar yükseldi.

BELGELENDİRMELER BAŞLADI

Ülkede helal belgelendirmesi yapılan temel bölüm besin olsa da kozmetik ve otelcilik alanlarında da yakın vakitte belgelendirmelere başlandığı Türk iş insanlarının dikkatine sunuluyor. Türk firmalarının bilhassa su eserleri ve meyve zerzevat mamulleri üzere Rusya’da potansiyel arz eden eser kümelerinde da helal üretim imkânlarını değerlendirmesi, klasik manadaki hayvansal ürün-helal eser algısının dışında farklı bir pazarlama stratejisini benimsemesinin faydalığı olacağı belirtiliyor.