Halk TV İdare Konseyi Başkanı Cafer Mahiroğlu: CHP’ye yakın değiliz

Halk TV İdare Heyeti Lideri Mahiroğlu’ndan “İ

Halk TV İdare Heyeti Lideri Cafer Mahiroğlu, gazeteci “İsmail Küçükkaya’nın Fox TV’den transferi için 3 milyon dolar verildiği” ve “İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmamoğlu finanse etti” argümanlarına cevap verdi. Mahiroğlu, “İftira, yalan” dedi.

Independent Türkçe Genel Yayın Direktörü Nevzat Çiçek’in sorularını yanıtlayan Mahiroğlu, tartışma yaratan hususlar üzerine konuştu.

‘CHP’YE YAKIN DEĞİLİZ’

Konuşmak için neden bu kadar beklediği tarafındaki soruya, “Ben de bu soruyu kendime çok sordum aslında ‘Niye bugün?’ diye ancak demek ki bazen süreç sizi bir noktaya getirdiğinde konuşma gereksinimi hissediyorsunuz. O da bugünmüş” diye karşılık veren Mahiroğlu, CHP’ye yakın oldukları izleniminin yanlış olduğunu söyledi.

“Kişisel olarak bir Cafer Mahiroğlu var, bir de Halk TV var. Şayet kastınız Cafer Mahiroğlu’nun kendi kimliği ise, evet ben CHP’li bir aileden geliyorum, CHP’liyim. Halk TV o denli değil, Halk TV Türkiye’de haksızlıkları lisana getiren bir televizyon ve toplumun tüm katmanlarının meselelerini lisana getiriyor” diyen Mahiroğlu, devamında şunları kaydetti:

“Eğer muhalefet algısı CHP üzerindense, onların telaffuzları ile bizim telaffuzlarımız örtüşüyorsa ve şayet bu bizi CHP’li yapıyorsa; kanal olarak CHP’liyiz o vakit. Biz yalnızca bu ülkede demokrasinin özgürce yaşanabilmesi, hukukun, adaletin eşit gelir dağılımının sağlanabilmesi için doğruları söylüyoruz. Şayet bu CHP’nin söylemi ile ya da ana muhalefet partisinin söylemi ile denk geliyorsa ne yapabiliriz, gerçek tektir.”

‘BİRİLERİNİN SLOGAN ATTIĞI BİR TELEVİZYON DEĞİLİZ’

Mahiroğlu, “Biz birilerinin kitlesel olarak slogan attığı bir televizyon değiliz. Fikri takibi yanlışları yanlışsız olarak kabul ettirmek ismine yapan bir televizyon da değiliz. Biz bu ülkede hakikat haberi neyse birebir halde halka ulaştırmak istiyoruz” tabirlerini kullandı.

‘İFTİRA, PALAVRA…’

Mahiroğlu, “Dendi ki; ‘Cafer Mahiroğlu 3 milyon dolar transfer parası verdi.’ Ki keşke vermiş olsanız. Yani bilmiyorum fakat basında artık o paralar yok… ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sayın İmamoğlu finanse etti’ diye haberler çıktı. Siz çok konuşmadınız, ben de sormuş olayım: Nitekim bu türlü bir şey var mı?” sorusuna da şöyle karşılık verdi:

“Bunu ben de okudum. Aslında bir site, daima bizimle ilgili haber yapıyor. Yapabilir, en doğal hakkı. Ancak elinde bilgi, bilgi olması lazım. En azından benimle ilgili bir şey yazıyorsanız beni aramak zorundasınız. Hakikat kabul edersiniz, etmezsiniz. Ulaşan yok, arayan yok, soran yok. 3 milyonları yazıyorlar. Daima yazıyor. İftira, palavra.

Ona ben bir açıklık getireyim. İsmail (Küçükkaya) parasını FOX’tan aldı. İsmail Beyefendi bunu kendisi de açıkladı. Ben kendisini yaklaşık 15 yıldır tanıyorum, Akşam Gazetesi Genel Yayın Direktörlüğü vaktinden tanıyorum. Sonra FOX’ta çok güzel bir 10 yıl geçirdi. Türkiye’nin sevdiği haberlerinin güvenilirliği tartışma götürmeyen bir program yapıyordu. Herkesin gıpta ile izlediği biriydi. Ben de münasebetiyle izleyip beğeniyordum. Ben ona ‘Birlikte çalışabilir miyiz?’ diye sordum. Herkes de sorar bunu fakat İsmail’in bize gelişinin parayla bir ilgisi yok.

‘FOX’TAN PARASINI ALDI’

FOX’tan, çalıştığı son günün primine varana dek alıp geldi. Yani o, parasını FOX’tan aldı. Bundan bile haberdar değiller. Biz Halk TV olarak ona yeni bir açılım yapma imkanı sunduk. Sabah haberlerinde çok güçlüydü, onu verdik. Akşam bir program yapmak istiyordu; onu teklif ettik, kabul etti. Halk TV’yi kendini yenileme fırsatı olarak gördü. Sonuçta biz FOX’tan farklı olarak, haber kanalıyız.

‘SALDIRI VE BASKI ALTINDAYIZ’

İkincisi, bu meczup saçması tez ile ilgili şunu da söylemeliyim: Biz politik bir gaye için niçin İsmail Küçükkaya’yı alalım? Bunu anlayamıyorum. Bizim kanalımızda İsmail üzere çok bedelli gazeteciler var. Hepsi başka farklı güçlü ve tesirli. O yürütülen mantığın oturduğu yer bile yanlış. Birçok yerden akın ve baskı altındayız. Lakin insanın kendi durduğu yerden yayın yaptığını söylediği mecralar bize karşı aparatlar olarak mı kullanılıyor?”