Futbol efsanesi Pele’den Putin’e davet: İstilayı durdur

Brezilyalı futbol efsanesi Pele, dün düzenlenen ve Ukrayna’yla İskoçya’nın karşılaştığı 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off yarı finali öncesi, Putin’e toplumsal medya üzerinden bir açık mektup gönderdi.

Eski futbolcu, Instagram hesabından paylaştığı mektupta, “Ukrayna bugün, en azından 90 dakikalığına kendisini derinden sarsmaya devam eden trajediyi unutmaya çalışıyor. Bugünkü maçı fırsat olarak kullanıp bir talepte bulunuyorum. İstilayı durdurun. Süren bu şiddetin mutlaka hiçbir münasebeti yok” sözlerini kullandı.

81 yaşındaki efsane isim, “Bu savaş kötücül ve gerekçelendirilemez. Dehşet, dehşet, acı ve ıstıraptan diğer bir şey yaratmadı. Savaşlar sırf ulusları ayırmak için var. Çocukların hayallerini bitirmek, aileleri mahvetmek ve günahsızları öldürmek için füze fırlatmayı haklı çıkaran hiçbir ideoloji yok” dedi.

“SAVAŞI BİTİRMEK SENİN ELİNDE”

2017 FIFA Konfederasyonlar Kupası kapsamında Rusya’nın başşehri Moskova’da Putin’le görüştüğünü ve konuşmalarının dostça bir havada geçtiğini hatırlatan Pele, Rus öndere seslenerek “Bu savaşı bitirmek senin elinde” dedi.

Son devirde sıhhat sorunlarıyla uğraş eden Pele, eylülde kalınbağırsağındaki bir tümör nedeniyle ameliyat olmuş, bunun akabinde da kemoterapi tedavisine başlamıştı.

Ukrayna ise dün Glasgow’daki maçta İskoçya’yı 3-1 yenmiş, pazar günü finallerde Galler’e karşı gayret etmeye hak kazanmıştı.

Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon buyruğuyla başlayan savaşın 99. gününde de çatışmalar devam ediyor.