Filistinlilere cehennemi yaşatan İsrail, Almanya’ya ırkçılıkla uğraş dersi verdi

Herzog, Almanya’ya yaptığı 3 günlük ziyaretin son gününde Federal Meclis Genel Konseyi’nde konuşma yaptı.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un konuşması sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis Lideri Baerbel Bas, anayasal kurumların temsilcileri ve milletvekilleri mecliste yer aldı.

Konuşmasının başında milletvekillerini ayağa kalkarak Nazi Almanyası’nda katledilen Musevilerin ruhlarını anmak için birlikte dua etmeye çağıran Herzog, akabinde bir dua okudu.

Isaac Herzog, Nazi Almanyası’nda işlenen hataların hatırlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini vurgulayarak, “Yahudi halkı unutmaz. Yalnızca geçmiş kuşaklara olan misyonumuz nedeniyle değil, gelecek kuşaklara olan vazifemiz nedeniyle.” sözünü kullandı.

Hatırlamanın bir vazife ve sorumluluk olduğunu belirten Herzog, nefret telaffuzlarını söz edenlerin görmezden gelinmemesini istedi.

Herzog, “Antisemitizme ve ırkçılığa karşı çaba etmeliyiz. Kararlılıkla, açık ve odunsuz.” diye konuştu.

İsrail devletini yok etme tehditlerinin ve hareketlerinin kabul edilmez olduğunu vurgulayan Herzog, memleketler arası toplumu kararlılıkla ve sert bir formda İran’a ve onun nükleer silah geliştirme planlarına karşı çıkmaya çağırdı.

Federal Meclis Lideri Bas da yaptığı konuşmada, antisemitizmin görmezden gelinmemesi gerektiğini lisana getirerek, “Antisemitizm yalnızca geçmişin, yalnızca oburlarının, çokların sorunu değil, antisemitizm ortamızda, toplumun ortasında.” sözünü kullandı.

Bas, antisemitizmin tüm tiplerine karşı kararlılıkla çaba etmenin herkesin misyonu olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA