Ette %25 indirimin müddeti uzatılıyor

Kirişçi, “Hayvancılıkla uğraşan insanların teşvik kalemleri artacak. İnsanlara ‘hayvancılıkla uğraşın, yapın, yetiştirin, ekin, biçin’ denilecek” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında evvelki gün toplanan MKYK’da bir sunum yapan Bakan Kirişci, Türkiye’nin ziraî üretim alanında dünyada 31’inci, ziraî hasılada da dünyada birinci 10’da olduğunu belirtti.

HAYVANCILIĞA 108 MİLYAR TL DESTEK

2002 yılında 37 milyar TL olan ziraî hasılanın, 10 kat artırılarak 2021 yılında 407 milyar liraya çıkarıldığını vurgulayan Vahit Kirişci’nin sunumunda, son 19 yılda cari fiyatlarla 464 milyar lira dayanak ödemesi yapıldığı anlatıldı.
Kırsal kalkınma takviyeleri kapsamında bu yılın başından itibaren 81 vilayette bin 275 projeye, proje başına 100 bin liraya kadar dayanak verildiği belirtildi. Son 19 yılda 108 milyar lira hayvancılık takviyesi verildiği kaydedildi. Tarım yerleri ve meraların korunması kapsamında alanı 9,2 milyon hektar olan 429 ova büyük ova kapsamına alındığı kaydedildi. Sunumda sahipsiz hayvanlarla ilgili uygulamadaki aksaklıklar anlatılarak, “Sahipsiz hayvan popülasyonunun doğurganlık suratı, atılan adımların suratından yüksektir” tespiti yapıldı. Aksaklıkların düzeltilmesi için çalışmaların yapıldığı belirtildi.