Erkan Baş: Asla ittifaktan ayrılmak gibi bir gündemimiz olmadı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, bazı kentlerde Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında ayrı listeyle girme kararlarına getirilen eleştirilere yanıt verdi.

TİP lideri Baş, Halk TV yayınına katılarak gündemi değerlendirdi.

Tutuklu siyasetçiler Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş’ın çağrılarına ilişkin “Ben siyasal kültür gereği cezaevindeki arkadaşlarımla basın üzerinden bir tartışma yapmam. Bu tartışmayı özgür bir ortamda yapamıyoruz ki. Benim buradan Gültan hanıma vereceğim cevaba onun vereceği bir cevap yok” diyen Erkan Baş, şöyle devam etti: “Vatandaşın bu konudaki samimi çağrılarına da şunu söylüyoruz; 81 ili tek tek masaya yatırdığımızda gördük, 3 ayrı kategori var burada. Biri Yeşil Sol Parti’nin çok güçlü olduğu 20 civarı il. Mesela burada hiçbir tereddüt yok. Diğeri Yeşil Sol Parti’nin genellikle 1 milletvekili çıkardığı ya da bunu kıl payı kaçırdığı kentler. Örneğin Kocaeli. Aydın, Bursa. TİP ‘Buralarda da yapılması gereken Yeşil Sol Parti’ye oy vermektir’ diyor. Tartışmasız doğru tutum budur.

İttifakın temeli, müttefiklerini güçlendirmektir.

Bunun dışında, sanayi kentleri gibi TİP’in hitap edebileceği, örgütünün olduğu birtakım kentler var. Kocaeli, Bursa… Biz bir tehlike gördüğümüz için, buralarda seçime kendi adımızla girmek konusunda inat etmiyoruz. Fakat bazı illere ve büyükşehirlere baktığımızda şunu görüyoruz: Burada ittifakımızın daha güçlü olması, daha fazla temsiliyet kazanması için TİP’in seçime kendi adı ve listeleriyle girmesi önem taşıyor.

TİP’in ittifakın dışına çıktığı algısı oluşabiliyor. Biz HDP’yle beraber başından beri bu ittifakın en kararlı savunucularından olduk. Asla ittifaktan ayrılmak gibi bir gündemimiz olmadı. Ama ittifaka farklı kanallardan yeni güçler katabilir miyiz diye bakıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir