Elon Musk’ın internet şirketi Starlink hacklendi

Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi’nde araştırmacı olan Lennert Wouters, meskende 25 dolara yaptığı kolay bir aygıtla Starlink ağına erişmeyi başardı. Wouters, kolay bir ARM işlemci ve inançlı bir yazılım kullanan bir kutuyu Starlink çanağına entegre ederek ağda kod çalıştırdı. Çalıştırılan kodla Starlink uydularına erişilmesi için gereken onaylama kısmı atlandı.

Onaylama kısmının aşılmasıyla tüm ağa erişmeyi başaran Woutersi Starlink hizmetinin olağanda erişime kapalı olan kısımlarına da girmeyi başardı. Starlink artık küresel bir hizmet olduğu için haliyle bu çeşit bir durum milletlerarası çapta güvenlik riski oluşturabilir.

STARLİNK SİBER GÜVENLİK ARAŞTIRMACISINI TEBRİK ETTİ

Üniversite laboratuvarında saldırısını muvaffakiyetle gerçekleştirdikten sonra Wouters, SpaceX’in güvenlik takımına terminalde kök(root) seviyesinde erişim elde ettiğini bildirdi.

Bu harika kullanıcı erişimi ile kendi yazılımınızı yahut berbat emelli yazılımınızı dağıtmak, ayarları değiştirmek ve irtibatı kesmek dahil olmak üzere çabucak hemen her şey yapılabiliyor.

SpaceX açığı tespit eden araştırmacıyı tebrik ederek bahse husus yazılım açığını kapattığını açıkladı. Fakat Wouters’a göre uydu terminallerinde kullanılan işlemcinin yenisi ile değiştirilmesi gerekiyor. Starlink hali hazırda 3 binden fazla uydusu ile 200 Mbps düzeyine kadar internet sağlayabiliyor.

Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX tarafından başlatılan Starlink uydu internet hizmeti 400 bin aboneyi geride bıraktı. Uydu internet hizmetinin yaygınlaşmasından şad olan kişi sayısı fazla olsa da bilhassa ABD zıddı olan ülkeler uydu zinciri ile haberleşmenin takip edileceğinden telaş duyuyor.

KAYNAK: THE REGISTER, HABER7