Dünya Fintech Devi, Bitcoin Değil: Ethereum’u Seçti!

Alibaba’nın yan kuruluşu olan Ant Group, en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) için açıklama yaptı. Açıklamaya göre Ant Group, Ethereum ile uyumlu bir web3 konsorsiyum testnet’i başlatmayı planlıyor. İşte detaylar…

Ant Group’tan Ethereum hamlesi

Alibaba’nın yan kuruluşu ve dünyanın en büyük fintech şirketlerinden olan Ant Group, önemli duyuru yaptı. Ethereum ile uyumlu olacak bir Web3 açık konsorsiyum test zinciri başlatmayı planladığını açıkladı. Çin’deki yerel medya kuruluşlarına göre, Ant Group’un başkan yardımcısı Guofei Zhang duyuruyu gerçekleştiren kişi oldu. Zhang, duyuruyu Hangzhou’daki Ant Group Dijital Geliştirici Forumu’nda yaptı.  Yeni Blockchain platformunun birden fazla kurumu destekleyeceği belirtilmekte. Ayrıca on bin node ve yüz binlerce TPS kapasitesiyle yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sunması beklenmekte. Bunun dışında ağ için PB düzeyinde bir defter depolama ve veri işleme kabiliyetine işaret edilmekte. Ant Chain Bridge adlı açık kaynaklı bir çapraz zincir (cross-chain) köprü protokolüne sahip olacak.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ant Group, dış ortaklarla işbirliği yaparak finans ve lojistik de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda Blockchain teknolojisini uygulama konusunda güçlü bir geçmişe sahip. Bu son hamle, Blockchain’in potansiyelini keşfetmeye ve kullanım alanlarını genişletmeye yönelik devam eden çabalarının parçasıdır. Grup, Haziran 2020’de 118 trilyon RMB’ye ulaşan toplam ödeme hacmi (TPV) ile 1,3 milyardan fazla kullanıcıya ve 80 milyon satıcıya hizmet veren dünyanın en büyük mobil (dijital) ödeme platformu Alipay’in sahibidir. Ayrıca Visa’nın ardından dünyanın en büyük ikinci finansal hizmetler şirketidir.

Blockchain’in birçok kullanım alanı ortaya çıkıyor

Duyuru, Blockchain teknolojisinin gerçek dünyadaki sorunları çözmek ve güven inşa etmek için güçlü bir araç olarak giderek daha fazla kabul gördüğü bir zamanda geldi. Başkan Yardımcısı Zhang Guohui’ye göre, Blockchain teknolojisinin değeri spekülasyondan ziyade sosyal sorunları çözme kabiliyetinde yatıyor. Bu nedenle, yeni Blockchain platformunun Çin’de başta finans sektörü olmak üzere bir dizi endüstri üzerinde önemli etkileri olabilir. Ant Group ve ana şirketi Alibaba’nın Çin pazarındaki güçlü varlığı herkes tarafından bilinmekte. Bu nedenle yeni platformun sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için mevcut hizmetlerden yararlanması beklenmekte.

Yeni platformun lansmanı henüz test aşamasında. Ancak yine de, Çin’de Blockchain teknolojisinin gelişiminde önemli bir adımı temsil ediyor. Ant Group’un uzmanlığı ve kaynakları ile platform, inovasyonu teşvik etme olanağına sahip. Ayrıca hem işletmeler hem de tüketiciler için yeni fırsatlar yaratma potansiyeline sahip. Sonuç olarak nümüzdeki süreçte Ethereum hamlesinin nasıl bir yöne sapacağını göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir