DSÖ: Gizemli hepatit olayları 650’ye, meyyit sayısı 9’a yükseldi

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni bilinmeyen hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının en az 650’ye çıktığını, 9 çocuğun virüs nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, 5 Nisan’dan 26 Mayıs’a kadar merkeze raporlanan olayların incelenmesi sonucu mevcut durumda 33 ülkeden 650 hadisenin doğrulandığı aktarıldı.

Olayların çoğunluğuna DSÖ’nün Avrupa Bölgesi ülkelerinde rastlandığı ve yalnızca İngiltere’de 222 olayın görüldüğü belirtildi.

Virüsün bulaştığı 650 çocuktan 38’inin karaciğer iflası geçirdiği ve karaciğer nakli ameliyatına alındığı söz edildi. Açıklamaya nazaran, hadiselerin yüzde 75,4’ü 5 yaş altında ve yaş ortalaması 1 ay ile 16 yaş ortasında değişiyor.

Gizemli hepatite adenovirüsün sebep olabileceği varsayımının güçlü olmasına karşın virüsün etiyolojisinin şimdi tespit edilemediği vurgulandı. Hadiselerden 181’inde adenovirüs, 188’inde de korona virüsü (Covid-19) bulunduğu aktarıldı.

Virüsün yayılmasına karşı çocuklara kolay hijyen kurallarını sıkça uygulama, kalabalık yerlerden uzak durma, öksürük ve hapşırıklarda ağız ve burnu kapatma ve pak su içme tavsiyelerinde bulunuldu.

Nedeni bilinmeyen, sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı üzere belirtileri olan virüs, 1 ay ile 16 yaş ortasındaki çocuklarda görülüyor. (HABER MERKEZİ)