Çadlı taraflar ortasında ‘Doha Barış Anlaşması’ imzalandı

Katar‘ın başşehri Doha’da Çad Askeri Geçiş Konseyi ile muhalif kümeler ortasında düzenlenen imza merasimine Afrika Birliği temsilcileri, bölgesel ve memleketler arası kuruluşların yetkilileri ve büyükelçiler katıldı.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, merasimde yaptığı konuşmada, barış mutabakatının Çad halkının kalkınmasına ve istikrarına katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Abdurrahman Al Sani, Doha’nın Çadlı taraflar ortasındaki muahedeyi orta buluculuk için temel yeri sağlamada ve çatışmaları önlemedeki etkin bölgesel ve memleketler arası rolünden dolayı desteklediğini kaydederek, ülkesinin Çad’da barışın korunması için de hiçbir gayretten kaçınmayacağını aktardı.

Al Sani, çatışma yaşayan ülkelere de “barışın temellerini atmaya yönelik teşebbüslere açık olma” davetinde bulundu.

Afrika Birliği Kurul Lideri Musa Faki Muhammed de Çad’da barışı sağlama konusunda oynadığı rol için Doha’yı tebrik etti.

Muhammed, “Çadlı gençler, barış ve daha yeterli bir gelecek hayal ediyor” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı İdris Deby İtno‘nun ülkenin kuzeyindeki ayrılıkçı küme “Çad’da Değişim ve Ahenk Cephesi”ne (FACT) karşı düzenlenen operasyonda 19 Nisan 2021’de öldürülmesinin akabinde İtno’nun 37 yaşındaki oğlu Muhammed İdris Deby, 20 Nisan’da Askeri Geçiş Kurulunun başına getirilmişti.

Askeri Geçiş Kurulu Lideri Deby ile ülkedeki muhalif kümeler ortasındaki uyuşmazlıkların tahlile kavuşması için Katar’da Mart ayında barış görüşmeleri başlamıştı.