Burdur’da sağanak yağış ve su baskınları: 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı

Burdur’da sağanak nedeniyle su baskınına uğrayan binanın bodrum katında oturan engelli kişi hayatını kaybetti, annesi hastaneye kaldırıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Aydınlıkevler Mahallesi Umut Sokak’ta bir binanın bodrum katındaki dairede yaşayan bedensel ve zihinsel engelli Vesile Doğdaş (53) ve annesi Fatma Doğdaş (75), sağanak sonrası su baskını nedeniyle meskenlerinde mahsur kaldı.

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen gruplarca bir müddet sonra meskenden çıkarılan anne-kız, Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Vesile Doğdaş müdahalelere karşın kurtarılamadı. Fatma Doğdaş ise tedavisinin akabinde taburcu edildi.

’30 MESKEN İLE 1 DÜĞÜN SALONUNDA SU BASKINI İHBARI ALDIK’

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Vilayet Güvenlik ve Acil Durumlar Uyum Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte sağanağın tesirli olduğunu ve buna bağlı birçok ihbar aldıklarını söyledi.

Burdur-Karamanlı karayolu Çendik mevkisinde heyelan ve su baskını nedeniyle yolun tek taraflı trafiğe kapatıldığını belirten Arslantaş, yolda paklık çalışmalarının bitmek üzere olduğunu aktardı.

Kent merkezinde 30 mesken ve 1 düğün salonunda su baskını ihbarı aldıklarını lisana getiren Arslantaş, “Maalesef 1 vatandaşımız vefat etti, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. 3 vatandaşımız yaralandı, tedavileri tamamlandı. Çok şükür hastaneden taburcu olmaları sağlandı. Vefat eden vatandaşımız bedensel ve zihinsel engelli. Annesinin hayati tehlikesi görülmüyor ve tedavisinin akabinde taburcu edildi.” dedi.

‘ÖĞLEDEN SONRA YAĞIŞ BİREBİR BİÇİMDE SÜRECEK’

Metrekareye 25 kilogram yağış düştüğünü aktaran Arslantaş, meteorolojik bilgilerin yarın öğlenden sonra yağışın tıpkı formda süreceğini gösterdiğini söyledi.

Arslantaş, 25 araç ve 77 çalışanla su baskınları ve gelen ihbarlara müdahale edildiğini anlatarak, “Su baskınından ötürü konutlarında kalamayacak vatandaşların barınacakları yerleri hazırladık. Kimseyi sokakta bırakmayacağız. Hasar tespit çalışmalarına da hemen başlıyoruz. Vatandaşımızın bir yumurtası dahi kırılmış olsa onu yerine koyacak bir hasar tespitini kapsamlı olarak sürdürüyoruz. Karamanlı Bademli köyünde de 3 mesken ve 6 ahırı su bastı” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)