Bu da oldu! Vatandaş alamayınca kasap kırmızı et satmayı bıraktı

Ekonomide gelinen son noktayı ÂLÂ Parti önderi Meral Akşener, toplumsal medya hesabından duyurdu. Esnaf ziyaretleri sonrası Akşener, bir kasap dükkanından fotoğraf paylaştı. Kırmızı et dolabının boş kalmasına dikkat çeken Akşener, “Niğde Çiftlik’teki bir kasap dükkânında kırmızı et dolabının boş kalmasının sebebi neymiş biliyor musunuz? İnsanlarımız alamadığı için artık satmıyorlarmış…” tabirlerini kullandı.

20 Ocak 2020’den bu yana vilayet il, ilçe ilçe ziyaretler yapan ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in bugün ki durağı Niğde oldu. Birinci olarak Yeşilgölcük beldesine gelen Akşener, kendisini karşılamaya gelen kalabalığa seslendikten sonra bir kahvehane de vatandaşların problemlerini dinledi.

Akşener’e artan girdi maliyetlerinden keder yanan bir vatandaş, “Burada çiftçinin işi bitik. Burada Hangi çiftçi mutluysa buyursun, biz kimseye bir şey demiyoruz. Kimsenin düşmanı değiliz. 5 şirketi bilmem neyi vere vere canımız çıktı, buramıza kadar geldi. Ben de emekliyim fakat benim 9 tane çocuğum var. Okuyanlara tayin yok, başkalarına bir şey yok. Nasıl olacak? Biz mutlu değiliz. Çocuklar bitti, okul okuyanlar sokakta geziyor. Mezun oluyor fakat 60 puanla amcası dayısı olan gidiyor, 90 puan alanları geriye atıyor. Geçen sene 3 bin 300 liraya aldığım gübre bugün 14 bin lira. Pancar kooperatifine gidiyorum ‘gübre yok, peşin satıyoruz’ diyor. Tarım Kredi bunu diyor, palavra mı bunlar? Buyursunlar kendilerine ispatlıyım” siteminde bulundu.

“ELEKTRİK FATURALARI 80-100 BİN LİRADAN AŞAĞI GELMİYOR”

Gelen faturalardan ötürü isyan eden kimi çiftçiler ise, , “Elektrikte faturalar 80-100 bin liradan aşağı gelmedi, nasıl ödeyeceğiz? Daha bundan fazla 150 bin lira fatura gelen arkadaşlarımız da var” sözlerini kullandı.

Tarımda artan maliyetlerden sıkıntı yanan öbür yaşlı bir adam ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Küme Lider Vekili Uzman Ünal’ın çiftçilere yönelik geçmiş periyot konuşmalarını hatırlatarak şunları söyledi:

“Ben çiftçiydim ancak bıraktım. Benim telefonum burada, Yetenekli Ünal’a söyleyin iftihar etsin. Çiftçi şikâyet ettiğinde ‘ananı da al git’ desin. Malatya’da ‘ekmek götüremiyorum’ diyen vatandaşa ‘abartıyorsun’ desin. ‘Sandık namus’ desin, 17 bin oyu veto edip seçime gitsin. Merhum Demirel’e ‘Ne oluyor ya?’ diye sorarlardı o da ‘devlet misyonunun başında’ sıkıntısı. Artık Cumhuriyet Savcısı misyonunu yapıyor mu? Beni içeri atsınlar! Benim çocuklarımın hepsi İstanbul’da minimum fiyatla çalışıyor. Kirası 2 binden aşağı değil, çoluk çocuğu var, nasıl geçinecek?”

Akşener, Yeşilgölcük beldesine gerçekleştirdiği ziyaretin akabinde Çiftlik ilçesinde esnafları dinledi.

Bir kasap dükkanında personel olarak çalışan bir genç, bekar olduğunu ve minimum fiyatla geçinemediğini söyledi. Vatandaşın alım gücünün düşük olduğu için hayvan bölümü yapmadıklarını söyleyen esnaf, vatandaşın 20 liralık kıyma ya da kuşbaşı alabildiğini tabir etti.

“GERÇEKTEN DURUM ÇOK KÖTÜ”

AKP’nin kurucularından olduğunu ve yıllarca oy oy verdiğini söyleyen bir baharatçı esnafı ise, hayat pahalılığından şikâyet etti. Esnaf, “3 liradan aldığımız bir eser bir anda 9 lira oluyor. 9 liradan aldığımızı 12 kiraya vermeye çalışıyoruz olmuyor. Bir de biz AK Parti’nin kurucusuyuz ve yıllarımızı verdik. Bilmiyoruz artık ne olacak bu durumlar? Bir şeylerin olması lazım artık. Nitekim durum çok berbat. Şu an buranın nüfusu 28 bin. 30 yaşına gelen bir genç evlenecek lakin bir konut yapmak bir milyona mal oluyor. Bir de adam eşyasıydı altını vs. 2 milyonu buluyor. Buradan nasıl memnunluk çıkacak? Ahlak, maneviyat çöktü” dedi.

1 hafta evvel düğün yaptığını söyleyen bir genç ise, maliyetlerden keder yandı. 40-50 bin lira tutan düğün masrafının 400-500 bin lirayı bulduğunu söyleyen genç, “Şimdi ne yapacağız, daima borç. Biz 5 kardeşiz, Allah’tan biraz birikimimiz vardı da ufak tefek bir şeyler yaptık. Eldeki birikimler hariç, 200-300 bin lira borç edindik”

“GERÇEKTEN ARTIK BURAMIZA KADAR GELDİ”

Esnaflığın yanından çiftçilikle uğraştığını lakin yeniden de yetiştiremediğini söyleyen bir telefoncu ise, şunları söyledi:

“Ülke olarak düzgün değiliz. Ellerime bakın. Ben çiftçilik ve hayvancılığın yanında bir de esnaflık yapıyorum. Üzerime bakın ben de hiç esnafa benzeyecek bir hal var mı? Tarladan geldim ben. Bu haldeyken yetiştiremiyorum. Ucu ucuna, oradan alıp oraya aktarıyorum. Artık size soruyorum, bu formda nereye kadar gidebilir? Hakikaten artık buramıza kadar geldi. Ben 3 tane ek iş yapıyorum, yok! Evliyim 3 çocuğum var. Ülkenin sıkıntılarını çözün ya! Samanın kilosu bin 500 lira, traktörümüze mazot alamıyor tarlaya gidemiyoruz. Patates ekiyoruz, gübre atamıyoruz. 50 kiloluk gübrenin çuvalı 700 kusur milyon olmuş. Biz bu işin içinden nasıl çıkacağız? Bizim artık bir yerlere patlamamız lazım. Cumhurbaşkanı da gelse tıpkı şeyi ona da konuşurum.

AKŞENER’DEN ELEKTRİK VE SULAMA MESELELERİNE ÇÖZÜM

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener,  ziyaretlerine Altunhisar ilçesinde devam etti.

Dertlerini ve taleplerini dinledikten sonra bunlara yönelik tahliller üretmek için esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirten Akşener, muhalefetin halkın avukatı durumundaki bir siyaset inancına sahip olduklarını tabir etti.

“Bu ülkede şuculuk-buculuk üzerinden çok kolay siyaset yapıldı” diyen Akşener, kelamlarının devamına mülakatta torpil tartışmalarına değindi.

86-88 puan almış çocukların mülakat yoluyla elenip, 62-58 puan alanların ise tayin edildiğine işaret eden Akşener, “Demek ki bu sistemdeki arızayı konuşmak gerekiyormuş. Demek ki, AK Parti’nin iş bulma kurumu üzere çalışan mülakat sistemini kaldırmamız gerektiğini anlata anlata gezmemiş lazımmış. Sizden aldığımız bilgi.” dedi.

“Muhalefet halkın avukatı olmalıdır” inancına sahip olmamaları durumunda aldıkları bilgilerin kamuoyu ile paylaşılamayacağına işaret eden Akşener, vatandaşın çırak çıktığı sistemi ortadan kaldırmaya ve seçmeni velinimet yapmaya çalıştıklarının iletisini verdi.

“Niğde’de gördüğüm çiftçinin elektrik borcunu Güneydoğu’da görmedim” diyen Akşener, şunları ekledi:

“Demek ki bizim bir kaygımız var. Nedir o kaygı? Elektrikle ilgili bu ülkenin bir sorunu var. Buna bir tahlil üreteceğiz. Bu kaygısı önümüze alacağız ve bir tahlil üreteceğiz. Bir, bu iletim şirketleri sorununun tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu iletim şirketi sıkıntısının ulusallaşması gerekiyor. İkincisi, sulama sıkıntısı İç Anadolu’da o kadar derine indi ki, siz pompalar sebebiyle bu elektriği ödüyorsunuz. Demek ki, sulamaya dair bir tahlil üretmemiz lazım. Onu nasıl üreteceğiz? Yarım kalmış bütün göletler tamamlanacak. Sonuç prestiji ile derin kuyulardan pompayla su çıkarmak mecburiyetinde kalmadan sulama problemini çözmek lazım. Biz bunu hazırladık, sunduk, paylaşıyoruz. Yapan yapar, onlar yapmadığı vakit biz gelince yapacağız.”

AKŞENER’DEN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

Niğde’deki ziyaretlerine devam eden GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener, bir kasap dükkanından fotoğraf paylaştı.

Kırmızı et dolabının boş kalmasına dikkat çeken Akşener, şu sözleri kullandı:

“Niğde Çiftlik’teki bir kasap dükkânında kırmızı et dolabının boş kalmasının sebebi neymiş biliyor musunuz? İnsanlarımız alamadığı için artık satmıyorlarmış… Milletimizi yokluğa, ülkemizi yoksulluğa mahkûm edenlerden hesabı; Daima birlikte, sandıkta soracağız!”